لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۹

رئیس جمهوری اوکراین خواستار مذاکره آتش بس با جدایی‌طلبان شد


پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین
پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین

در حالی که نبرد در مناطق شرقی اوکراین شدت می‌گیرد، رئیس جمهوری آن کشور روز پنحشنبه گفت مذاکرات باید به برقراری آتش بس فوری و بیرون بردن تسلیحات سنگین از خطوط جبهه، بر اساس توافقی که دو طرف در ماه سپتامبر گذشته امضا کردند، منجر شود. آن توافق بارها نقض شده است و هر طرف دیگری را مسئول می‌داند.

پترو پورشنکو درخواست دور جدید مذاکرات را در پی دیداری با اعضای آنچه «گروه تماس سه جانبه» نامیده می‌شود، مطرح کرد. این گروه که نماینده سازمان امنیت و همکاری در اروپا، سفیر روسیه در اوکراین و لئونید کوچمان رئیس جمهوری سابق اوکراین را شامل می‌شود، برای کمک به حل دیپلماتیک مناقشه تشکیل شد.

به نقل از وزیر امور خارجه بلاروس گفته شده است که گروه تماس قصد دارد مذاکرات را روز جمعه در مینسک برگزار کند.

رسانه‌های روسیه به نقل از نماینده جمهوری خودخوانده مردم لوهانسک گفتند این جمهوری خودخوانده آماده است تا زمانی که رسما از آن دعوت شود به مذاکرات بپیوندد. در مورد شرکت تشکیلات دیگری که خود را جمهوری مردم دونتسک می‌نامد، گزارشی منتشر نشده است.

این تحرکات جدید دیپلماتیک، در حالی صورت می‌گیرد که جنگ در مناطق شرقی اوکراین شدت گرفته است.

سحنگوی نظامی اوکراین روز پنجشنبه در کیف به خبرنگاران گفت در یک دوره ۲۴ ساعته پنج سرباز جان سپرده و ۲۹ نفر نیز مجروح شده‌اند. شورشیانی مورد حمایت مسکو، مواضع سربازان اوکراین را زیر آتش گرفتند.

XS
SM
MD
LG