لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

وزیر خارجه آلمان از دور جدید مذاکرات صلح اوکراین در برلین خبر داد


فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان
فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان

وزیر امور خارجه آلمان روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد دور جدید مذاکرات صلح برای پایان دادن به مناقشه چند ماهه بین گروه‌های جدایی‌طلب و دولت اوکراین در مناطق شرقی کشور، روز چهارشنبه با حضور وزیران خارجه اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان در برلین برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانک والتر اشتاینمایر با بیان این که به دلیل تشدید درگیری‌ها در شرق اوکراین در روزهای اخیر، «ما با وضعیتی تهدیدکننده روبرو شده‌ایم،» افزود سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و پائولو کلیمکین همتای اوکراینی او، از وی خواسته‌اند در پی چند روز گفتگوهای فشرده برای رسیدن به یک مصالحه سیاسی، بار دیگر آنها را جهت مذاکره به برلین دعوت کند.

آقای اشتاینمایر در این بیانیه همچنین تاکید کرده است که جلوگیری از تشدید برخورد نظامی، و نیز پرهیز از گسترش مجادله سیاسی بین کیف و مسکو، هر تلاشی را ایجاب خواهد کرد.

پس از نشست مشابه وزیران امور خارجه اوکراین و روسیه در روز دوشنبه هفته گذشته در برلین پایتخت آلمان، تشکیل جلسه سران چهار کشور، به دلیل عدم پیشرفت در اجرای طرح صلح مینسک که در ماه سپتامبر با آن موافقت شد، لغو شد.

سخنگوی کرملین پیشتر در روز سه‌شنبه گفت افزایش فعالیت نیروهای دولتی اوکراین در منطقه، امید به ترتیب دادن این نشست چهارجانبه را ضعیف کرده بود.

XS
SM
MD
LG