لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۲

ناتو و آمریکا، دو تهدید عمده در دکترین نظامی جدید روسیه


ولادیمیر پوتین در سخنرانی آخر سال خود. در مسکو. ۱۸ دسامبر۲۰۱۴
ولادیمیر پوتین در سخنرانی آخر سال خود. در مسکو. ۱۸ دسامبر۲۰۱۴

روسیه در دکترین جدید نظامی خود، ناتو و ایالات متحد آمریکا را به عنوان عمده ترین تهدیدعلیه امنیت ملی خود دانست.

این دکترین روز جمعه به امضای ولادیمیر پوتین رسید.

با آن که در محتوای اصلی این دکترین تغییری ایجاد نشده، اما بخش های تازه ای به آن افزوده شده که بیانگر خطر گسترش ناتو از نظرگاه روسیه است.

یک مقام ناتو به صدای امریکا گفت: «ناتو هیچ خطری نه برای روسیه و نه هیچ کشور دیگر به شمار نمی رود. » او افزود: «هر قدمی که ناتو به منظور حفظ و تأمین امنیت اعضای خود برمی دارد، ماهیت دفاعی دارد و متناسب و هماهنگ با قوانین بین المللی است... در واقع این اقدام های روسیه، مانند رفتار فعلی اش در اوکراین، است که قوانین بین المللی را نقض و امنیت اروپا را متزلزل می کند»

ناتو تاکید کرد که قصد دارد به تلاش برای ایجادرابطه ای سازنده با روسیه ادامه دهد. «اما این امر تنها زمانی امکان پذیر است که روسیه قوانین و اصول بین المللی را رعایت کند- که یکی از آن ها پذیرفتن حق هر ملت برای انتخاب آزادانه راه آینده خود است.

در دکترین نظامی روسیه ازچند خطر سخن به میان آید که یکی از آن ها سامانه موشک های استراتژیک ضد بالیستیک است. روسیه می گوید استقرار آنها تعادل اتمی جهان را برهم می زند. آمریکا وبرخی از متحدانش در سال های اخیر به رغم مخالفت های روسیه استقرار این سامانه ضدموشکی را گسترش داده اند.

در دکترین روسیه به خطر بی ثباتی در کشورهای هم مرز یا متحد با روسیه و احتمال پیاده کردن قوا در این کشورها نیز اشاره شده است.

دکترین نظامی روسیه حدود یک سال پس از بروز درگیری های شرق اوکراین منتشر می شود.این درگیری ها در پی تظاهرات اعتراض آمیزی که به فرار رئیس جمهوری اوکراین به مسکو انجامید، آغاز شد و در پی آن روسیه شبه جزیره کریمه را به خود الحاق کرد.

پارلمان غرب گرای اوکراین روز سه شنبه به اتفاق آرا قانون لغو بی طرفی کی یف و عدم عضویت در اتحادیه ها را به تصویب رساندکه به عنوان قدمی در راه ورود به اتحادیه اروپا و عضویت در ناتو به شمار می رود.

مسکوبیدرنگ به این اقدام پاسخ داد و سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه آن را زیان بخش نامید.

ناتو در سال جاری به عذر حمایت روسیه از شورشیان در شرق اوکراین، حضور نظامی خود را در اروپای شرقی افزایش داده است.

مسکو همواره حمایت از شورش را انکار کرده است.

XS
SM
MD
LG