لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

مذاکرات صلح اوکراین در بلاروس بی‌نتیجه پایان یافت


مذاکراتی که بین نمایندگان دولت اوکراین و جدایی‌خواهان طرفدار روسیه با هدف پایان دادن به بیش از هشت ماه درگیری در مناطق شرقی آن کشور، از روز گذشته در بلاروس آغاز شده بود، روز پنجشنبه بدون نتیجه پایان یافت.

از رهبران جدایی‌خواه اوکراین نقل شده است که تنها نتیحه این مذاکرات در مینسک، پایتخت بلاروس، این بوده است که دو طرف بر سر شرایط مبادله حدود ۴۰۰ زندانی به توافق رسیدند.

در این دور از گفتگوها، مقام‌هایی از روسیه و سازمان امنیت وهمکاری در اروپا نیز حضور داشتند و طرفین تلاش کردند تا آتش بسی که از ماه سپتامبر (شهریور ماه) به اجرا درآمد و منجر به کاهش درگیری‌ها شد را تقویت کنند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی با بیان این که علاقه اوکراین به عضویت در ناتو خطری برای امنیت اروپا است، گفت برخی از کشورهای غربی می‌خواهند از این خواسته اوکراین، برای ادامه بحران و دامن زدن به مناقشه بین کی‌یف و مسکو استفاده کنند.

به دلیل حمایت روسیه از شورشیان در شرق اوکراین، ناتو امسال حضور نظامی خود در اروپای شرقی را افزایش داده است.

اوکراین و حامیان غربی آن، روسیه را متهم به حمایت از شورشیان جدایی‌طلب اوکراین می‌کنند، اتهامی که روسیه آن را رد کرده و می‌گوید حضور نیروهای روسی در شرق اوکراین داوطلبانه بوده است.

XS
SM
MD
LG