لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

دیدبان حقوق بشر از ادامه نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد


دیدبان حقوق بشر از ادامه نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:09:11 0:00
دانلود

سازمان دیدبان حقوق بشر در آخرین گزارش سالانه خود که روز پنجشنبه منتشر شد، ضمن ابراز نگرانی از نقض حقوق بشر در ایران، نوشته است با روی کار آمدن دولت حسن روحانی امیدهایی برای بهبود وضعیت حقوق بشر و رعایت حقوق اقلیت‌ها و فعالان در ایران به وجود آمد، اما با گذشت بیش از یک سال، اعدام‌ها افزایش یافته و برخورد با فعالان مدنی شدت گرفته است.

ایران همواره می‌گوید محکومان به اعدام قاچاقچیان مواد مخدر هستند. با این حال مواردی از محکومیت و اعدام با اتهاماتی چون توهین به پیامبر یا همجنس‌گرایی و حتی مخالفت سیاسی وجود داشته است.

به گزارش سازمان دیدبان حقوق بشر، برخورد با فعالان مدنی در ایران همچنان ادامه یافته است. به عنوان نمونه مهدیه گلرو فعال حقوق زنان، تنها به جرم اعتراض به اسیدپاشی‌های اصفهان، سه ماه زندانی بود.

این نهاد بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر، با تاکید بر برخورد نهادهای امنیتی و قضایی با مخالفان نوشت، حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد همچنان ادامه دارد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سخنرانی‌های انتخاباتی خود وعده داده بود حبس خانگی آنها را در اولین سال ریاست جمهوری خود پایان دهد. اکنون دولت روحانی و حامیانش می‌گویند برخوردهای قضایی و محدودیت‌ها، کار نهادهای خارج از اختیار دولت، مانند قوه قضاییه است.

این گزارش با اشاره به فشار بر اقوام و اقلیت‌های دینی از جمله بهائیان، تاکید کرده است که ایران همچنان یکی از بزرگترین زندان‌های جهان برای روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان است.

به رغم اظهارنظرها و انتقادهای رئیس قوه قضاییه درباره مسایل دولت، که مذاکرات اتمی بارزترین آن هاست، اما دولت روحانی درباره نقض گسترده و مدام حقوق بشر توسط قوه قضاییه، مانند افزایش اعدام‌ها و برخورد با منتقدان سیاسی و فشار بر اقلیت‌های دینی، موضع گیری روشنی نکرده است.

همزمان در روز پنجشنبه، علی مطهری از نمایندگان اصولگرا در مجلس ایران نیز از نبود آزادی بیان در کشور انتقاد کرد و گفت آزادی بیان در دولت یازدهم از گذشته کمتر شده است.

در گزارش سالانه دیدبان حقوق بشر همچنین به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نیز اشاره شده است، که به به گفته این سازمان مناطق تحت کنترل این گروه افراطی، از بدترین نقاط از نظر نقض حقوق بشر است.

خرید و فروش زنان و کودکان، گروگانگیری و سربریدن گروگان‌ها، شکنجه، و آدم‌ربایی از میان اقلیت‌های مذهبی و قومی، از دیگر جنایت‌های گروه تروریستی داعش است که سازمان دیدبان حقوق بشر به آنها اشاره کرده است.

XS
SM
MD
LG