لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل پس از ۱۰ سال به ایران سفر می‌کنند


گزارشگران حقوق بشر از آمار بالای اعدام در ایران همواره ابراز نگرانی کرده اند
گزارشگران حقوق بشر از آمار بالای اعدام در ایران همواره ابراز نگرانی کرده اند

قوه قضاییه پس از ۱۰ سال به گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد اجازه داد تا به ایران سفر کنند.

هادی صادقی، معاون فرهنگی قوه قضاییه ایران گفت که در دیدار هیات قوه قضاییه ایران با رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که به چندی پیش در ژنو انجام شد، «قرار شد که ما گزارشگران بی‌طرف را بپذیریم و در سال آینده میلادی دو گزارشگر تخصصی به ایران می‌آیند.»

احمد شهید، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل تا کنون بارها خواستار سفر به ایران شده است اما ایران با سفر او موافقت نکرده است. مقامات ایران معتقدند که احمد شهید گزارشگر بی‌طرفی در حوزه حقوق بشر نیست.

معاون فرهنگی قوه قضاییه ایران که با خبرگزاری‌های فارس و تسنیم گفت و گو می‌‌کرد در این باره گفت: «احمد شهید از سیاسیون و کسانی که در خارج نشسته‌اند حمایت می‌کند و گزارشگری که پیش از گزارشش اینگونه قضاوت می‌کند مانند قاضی است که حکم را قبل از شنیدن ادله صادر می‌کند و ما این گزارشگر را تا به حال در ایران راه نداده‌ایم.»

پیش از این، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران و برخی از مقامات قوه قضاییه نیز گزارش‌های احمد شهید را جهت‌دار و سیاسی دانسته بودند. احمد شهید از سال ۲۰۱۱ میلادی در ۴ سال پیاپی به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران انتخاب شده و بارها خواستار سفر به ایران شده است.

احمد شهید در گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، که اوایل سال میلادی جاری منتشر شد، به مواردی از نقض حقوق اقلیت های قومی و مذهبی، تبعیض علیه زنان و وضعیت زندانیان سیاسی پرداخته بود. او همچنین خواستار تحقیق درباره اتهام وقوع شکنجه در زندانهای ایران، توقف اعدام نوجوانان و جلوگیری از ارعاب وکلا شده بود.

XS
SM
MD
LG