لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۸

«دولت اسلامی» در شش ماه گذشته دو هزار نفر را اعدام کرده است


کودک آواره سوری - عکس از آرشیو
کودک آواره سوری - عکس از آرشیو

صحت آمار ارائه شده از سوی گروه حقوق بشر سوریه رسماً تأیید نشده؛ ولی «دولت اسلامی» تصاویر متعددی از گردن زدن و سنگسار افراد را روی اینترنت منتشر کرده است.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می‌گوید پیکارجویان «دولت اسلامی» – داعش – در شش ماه گذشته ۱،۸۷۸ نفر را، که بیشترشان غیرنظامی بودند، در آن کشور اعدام کرده است.

به گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، که در لندن مستقر است، شورشیان داعش در دو ماه گذشته ۱۲۰ عضو گروه خود را هم در استان‌های دیرالزور، رقه و حسکه کشته‌اند. این افراد عمدتاً پیکارجویان خارجی بودند که قصد بازگشت به کشورشان را داشتند.

گروه پیکارجوی داعش در پی تصرف بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه، در خردادماه یک خلافت خودخوانده اسلامی اعلام کرد؛ و از آن زمان علیه دولت‌های عراق و سوریه، دیگر شورشیان و شبه‌نظامیان کرد می‌جنگد.

رامی عبدالرحمن، مدیر گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفت هشت زن و چهار کودک در میان افرادی بودند که به دست پیکارجویان به قتل رسیده‌اند. وی افزود ۹۳۰ نفر از غیرنظامیان کشته‌شده عضو یک طایفه سنی ساکن شرق سوریه به نام الشعیطات بودند که دو ماه پیش بر سر تصرف دو میدان نفتی در دیرالزور با شورشیان وارد نبرد شدند.

خبرگزاری رویترز صحت آمار و ارقام ارائه شده را تأیید نکرده، اما گروه «دولت اسلامی» تصاویر متعددی از گردن زدن و سنگسار افراد در مناطق تحت کنترل خود در سوریه و عراق را روی اینترنت منتشر کرده است. داعش جرم افراد اعدام شده را نقض قوانین اسلام از جمله زنا، همجنس‌گرایی، دزدی و کفر اعلام کرده است.

داعش همچنین ویدیوهایی از گردن زدن خبرنگاران، فعالان و سربازان «دشمن» را منتشر کرده است. هدف گروه از کشتن این افراد، که دو ژورنالیست آمریکایی، یک امدادگر بریتانیایی و یک امدادگر آمریکایی نیز در میان آن‌ها بودند، فشار آوردن بر نیروهای ائتلافی به رهبری ایالات متحده بود که از اواخر شهریور ماه، نبردی سنگین علیه داعش را دنبال می‌کنند.

آقای عبدالرحمن همچنین به رویترز گفت «دولت اسلامی» ۵۰۲ سرباز ارتش سوریه و ۸۱ شبه‌نظامی مخالف دولت بشار اسد را اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG