لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

نامه دختر عبدالفتاح سلطانی به روحانی برای رسیدگی به درمان این زندانی


دختر عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری، در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران، خواستار دخالت حسن روحانی برای رسیدگی مسئولان قضایی به وضعیت درمانی این زندانی شده است.

مائده سلطانی، در نامه ای به حسن روحانی نوشته است که پدرش در سه سال گذشته از مرخصی محروم بوده است و با وجود اینکه نیاز به درمان فوری، همچنان امکان رفتن به مرخصی را ندارد.

عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه نظام و تحصیل مال حرام به ۱۳ سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شده است.

او که وکالت بسیاری از فعالان سیاسی، مطبوعاتی و مدنی را بر عهده داشته از شهریور ۱۳۹۰ در زندان اوین بسر می‌برد.

دختر آقای سلطانی در نامه خود به رئیس جمهوری ایران، ضمن یادآوری مسئولیت قانونی روحانی در دفاع از حقوق شهروندان نوشته است که مسئولان دادستانی حقوق قانونی و درمانی پدرش را نادیده می‌گیرند. به نوشته او «بیم آن می‌رود که ایشان به دلیل بیماری‌های مختلف که در زندان به آن مبتلا شده و از جمله بیماری‌های خطرناک محسوب می‌شود دچار عارضه قلبی و مشکلاتی دیگر شود»

به نوشته مائده سلطانی، هیات پزشکان معتمد زندان بارها وضعیت سلامت عبدالفتاح سلطانی را فوری و اورژانسی تشخیص داده‌اند اما مسئولان قضایی از دادن اجازه مرخصی درمانی خودداری کرده‌اند.

دختر این وکیل دادگستری در ادامه نوشته است که شرایطی که مسئولان قضایی و کارکنان زندان برای زندانیان از جمله عبدالفتاح سلطانی در نظر گرفته‌اند، مجازاتی است افزون بر آنچه که حکم دادگاه تعیین کرده است. او در پایان خواستار رسیدگی به شرایط زندان پدرش و رسیدگی به وضعیت درمانی او شده است.

عبدالفتاح سلطانی به دلیل اینکه دادگاه انقلاب را برای رسیدگی به اتهامات خود دارای صلاحیت نمی‌دانست در جلسه دادگاه حاضر نشده بود. مهناز پراکند، از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر و یکی از همکاران آقای سلطانی گفته بود که به طور مشخص، اتهام کسب مال از طریق نامشروع، که به کسب یک جایزه حقوق بشر در آلمان باز می‌گردد، باید در دادگاه عمومی رسیدگی می‌شد و در صلاحیت دادگاه انقلاب نبود.

به گفته این حقوقدان، آقای سلطانی باید از کلیه اتهامات تبرئه می‌شد چرا که این اتهامات در همه پرونده‌های پیشین علیه آقای سلطانی مطرح شده بودند که یا به طور کامل به برائت او منجر شدند یا به صدور قرار منع تعقیب.

XS
SM
MD
LG