لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

انتقاد نایب رئیس مجلس آلمان از «فضای ترس و امنیتی» در ایران


نایب رییس مجلس آلمان: در ایران فضای ترس و کنترل وجود دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

نایب رئیس مجلس آلمان، از وجود آنچه که او «فضای ترس و کنترل شدید نیروهای امنیتی» در ایران خواند، به شدت انتقاد کرد.

کلودیا روت که به تازگی از سفری پنج روزه به تهران به آلمان بازگشته است، همچنین گفت «در ایران ترس و کنترلی شدید حاکم بود».

نایب رئیس مجلس آلمان در گفتگو با دویچه وله گفت که در پی آن بود که با گروهی از فعالان حقوق بشر در ایران نیز دیدار کند، اما موفق نشد؛ چرا که متوجه شد نیروهای امنیتی همه جا حضور دارند .

خانم روت، که در طول سفرش به تهران با گروهی از مقامات ایران دیدار کرد. وی در ديدار با محمدرضا عارف عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، خواستار رفع حصر از رهبران جنبش سبز و آزادی زندانیان سیاسی در ایران شد و از محدودیت انتخابات آزاد در ایران با وجود نظارت استصوابی انتقاد کرد.

این اظهارات نایب رئیس پارلمان آلمان با انتقادهای شدید محافظه‌کاران در ایران، به ویژه در مجلس شورای اسلامی، روبرو شد. با وجود بازگشت خانم روت به آلمان، انتقادها در ایران به اظهارات او همچنان ادامه دارد.

نایب رئیس مجلس آلمان در ملاقاتش با محمد رضا عارف، ضمن انتقاد از ادامه حصر موسوی و کروبی، اعتراضات سال ۸۸ را از نشانه‌های خواست آزادی از سوی جوانان و دانشجويان ایرانی توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین ایران، با اشاره به اظهارات نایب رئیس مجلس آلمان گفت «آلمان بی آبروتر از آن است که درباره حقوق بشر حرف بزند، و اگر قرار باشد پرونده حقوق بشری آلمان بازخوانی شود، کمترین جرایم آن، دو جنگ جهانی است».

پیشتر حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز از بررسی اظهارات خانم روت، که آن را «دخالت در امور داخلی ایران» نامید، در این کمیسیون خبر داده بود.

به گفته او اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از وزارت امور خارجه ایران به دلیل برخورد نکردن با اینگونه سفرها و اظهارات به شدت انتقاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا چند نماینده اصولگرای مجلس خواستار آن شده اند که وزارت خارجه ایران، سفیر آلمان را احضار کند.

مقامات اروپایی بارها اعلام کرده اند که گفت و گوهای خود را با مقامات ایران در زمینه حقوق بشر ادامه می دهند.

کلودیا روت، عضو حزب سبز‌های آلمان است، پیشتر و در جریان اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران نیز از معترضان حمایت کرده بود .

XS
SM
MD
LG