لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۶

اعتراض سازمان عفو بین‌الملل به ادامه بازداشت مهدیه گلرو


مهدیه گلرو فعال مدنی و دانشجویی
مهدیه گلرو فعال مدنی و دانشجویی

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای نسبت به تداوم بازداشت مهدیه گلرو٬ فعال مدنی ایرانی، اعتراض کرد .

خانم گلرو از ۳۰ مهر ماه و به دنبال حضور در تجمعی در مقابل مجلس ایران، در اعتراض به اسیدپاشی به زنان جوان اصفهانی، در بازداشت بسر می‌برد .

در بیانیه این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر آمده است «بیم آن می‌رود که بازداشت مهدیه گلرو تلاشی باشد برای ضربه زدن به تجمعات مسالمت آمیز و خاموش کردن صدای زنانی که در مورد مسائل مربوط به حقوق زنان صحبت می‌کنند.»

این فعال حقوق زنان پس از آغاز حملات اسیدپاشی در اصفهان و پیش از بازداشت، در صفحه فیسبوک خود نوشته بود «من زنم، یک زن ایرانی همیشه ترسیده‌ام، همیشه نگرانم، من یک زنم و این روز‌ها از زن بودنم می‌ترسم.»

با گذشت چند ماه از اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان، عاملان این حملات تاکنون شناسایی نشده و تحت پیگیرد قانونی قرار نگرفته‌اند .

بازداشت دو فعال حقوق زنان

از سوی دیگر، رسانه‌های ایران از بازداشت دو فعال حقوق زنان، و نیز احضار و تهدید گروهی دیگر از فعالان این حوزه خبر می‌دهند.

به گزارش پایگاه اینترنتی هرانا، که اخبار حقوق بشری ایران را پوشش می‌دهد، روز دوشنبه بیست و نهم دی ماه زهرا خندان روزنامه نگار، و سها مرتضایی فعال پیشین دانشجویی دانشگاه پلی تکنیک، در تهران بازداشت شدند.

هرانا، نهاد بازداشت کننده آنها را اطلاعات سپاه پاسداران و دلیل آن را نیز ممانعت از برگزاری برنامه‌های اعتراضی فعالان زنان در ارتباط با اسیدپاشی‌های چند ماه گذشته دانسته است.

از محل بازداشت این فعالان اطلاعی در دست نیست. دستگاه قضایی ایران نیز تاکنون واکنشی به انتشار این اخبار نشان نداده است.

خانم خندان از خبرنگاران پیشین خبرگزاری ایلنا و روزنامه اعتماد بود.

XS
SM
MD
LG