لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

تلاش مجلس ایران برای ملزم کردن دولت به افزایش غنی‌سازی


نمایندگان مجلس ایران می‌گویند به دنبال طرحی هستند تا در صورت تصویب تحریم‌های احتمالی آمریکا، آنها نیز «تلافی» کنند.

محمدحسین آصفری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران تایید کرده است که ۲۰۵ نماینده مجلس طرحی را آماده کرده‌اند که در آن از دولت خواسته می شود به غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ملزم باشد.

در روزهای اخیر و همزمان با انتشار خبرهایی درباره تلاش نمایندگان کنگره آمریکا برای تصویب تحریم‌های جدید علیه تهران، مقام‌های ایران هم به «اقدام متقابل» تهدید کرده‌اند. البته رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود که مصوبه تحریم ایران را وتو خواهد کرد.

نمایندگان مجلس هنوز طرحی را تصویب نکرده‌اند و این نامه ۲۰۵ امضایی آنها باید ابتدا در کمیسیون امنیت ملی تصویب شود و سپس اکثریت نمایندگان به آن رای دهند، تا در صورت تایید شورای نگهبان، به عنوان قانون برای دولت ایران الزام‌آور باشد.

در همین زمینه وزیر امور خارجه ایران نیز در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه کرواسی در پاسخ به پرسشی در مورد این اقدام مجلس ایران گفت «مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه مستقل عمل می‌کند.»

به گفته محمدجواد ظریف «ما در ایران قانون حق وتو را برای قوه مجریه نداریم و این مساله قبلا هم اعلام شده است و طبیعی است که در صورت اقدام کنگره علیه ایران، مجلس شورای اسلامی نیز واکنش نشان دهد. این یک واقعیت است، نه یک تهدید».

آقای ظریف در ادامه افزود «ما فکر می‌کنیم مذاکرات می‌تواند به نتیجه برسد چنانچه طرف مقابل این اراده را داشته باشد».

آمریکا و کشورهای غربی تاکنون واکنشی به این اقدام احتمالی مجلس ایران نشان نداده‌اند. تصویب چنین طرحی در مجلس، دولت ایران را به نقض توافق موقت ژنو ملزم خواهد کرد.

ایران و غرب بر سر سطح یا درصد غنی‌سازی اورانیوم در داخل ایران اختلاف دارند. جمهوری اسلامی از یک سال پیش، بر اساس توافق موقت هسته‌ای در ژنو، پذیرفته است که درصد غنی‌سازی را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG