لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۴

وزیر خارجه آمریکا مقابله با افراط‌گرایی را فراتر از جنگ با داعش دانست


وزیر خارجه آمریکا مقابله با افراط‌گرایی را فراتر از جنگ با داعش دانست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه در سخنانی در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، به تشریح استراتژی فراگیر و بلندمدتی برای مقابله با افراط‌گرایی خشن پرداخت و خواهان رویکرد همه جانبه‌ای شد که پاسخگویی دولت، و توانمندی اقتصادی، سیاسی و آموزشی را شامل شود.

جان کری تلاش‌های ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در مبارزه با پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در بخش‌هایی از عراق و سوریه را مهم خواند، اما گفت مقابله با افراط‌گرایی از پیکار نظامی علیه گروه داعش فراتر است.

دیپلمات ارشد ایالات متحده همچنین گفت در هفته‌های پیش رو، جهان باید برای تقویت ثبات در یمن، شمال آفریقا، سومالی و نیجریه کار کند، و در ادامه اعلام کرد که در روزهای آینده به نیجریه سفر خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه تاکید کرد «مسلماً بزرگترین اشتباهی که می توانیم بکنیم این است که مسلمانان را در ارتکاب جنایت، که تنها مختص مسلمانان نیست، مقصر بدانیم. اکثر مسلمانان با این جنایات مخالف هستند ... جنایاتی که دینشان نیز آنها را رد می کند.»

به گفته آقای کری سرنوشت مقابله با افراط‌گرایی خشن در نهایت در میدان نبرد تعیین نخواهد شد، بلکه کلاس‌های درس و مراکز مذهبی، و گسترش توانگری و بهبود شرایط اقتصادی آن را مشخص خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد «جهان متمدن در مقابل این خشونت کوتاه نخواهد آمد. افراطگرایی در هر گوشه جهان قربانی گرفته ... حتی قربانی مسلمان. همه ما، جدای از دین و قومیتمان ، در خطر هستیم و جایی برای فاصله افتادن میان ما نیست. جای یهودستیزی و اسلام هراسی نیست. هیچ راهی نداریم جز آن که به تروریستها نشان دهیم هر بار که می خواهند بین ما فاصله بیندازند، عزم ما را جزم تر کرده اند.»

وزیر خارجه آمریکا نشستی که قرار است در ماه فوریه به میزبانی رئیس جمهوری باراک اوباما در واشنگتن برگزارشود را مجمعی برای بوجود آوردن استراتژی چند جانبه‌ای جهت مقابله با تهدیدهای تروریستی خواند.

XS
SM
MD
LG