لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۵

جان کری: نیروهای عراقی پیشرفت‌های مهمی در مبارزه با داعش داشتند


نشست خبری جان کری وزیر خارجه آمریکا (راست)، فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا (چپ) و حیدر العبادی نخست وزیر عراق در لندن - ۲ بهمن ۱۳۹۳
نشست خبری جان کری وزیر خارجه آمریکا (راست)، فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا (چپ) و حیدر العبادی نخست وزیر عراق در لندن - ۲ بهمن ۱۳۹۳

وزیر امور ایالات متحده روز پنجشنبه گفت نیروهای زمینی عراق به پیشرفت‌های مهمی در جنگ با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی دست یافته‌اند، و در مواردی حرکت آنها را متوقف یا به عقب رانده‌اند.

جان کری که در یک نشست بین المللی در لندن درباره مبارزه با گروه داعش سخن می‌گفت همچنین افزود سربازان نیروی زمینی عراق، با پشتیبانی هوایی ائتلاف بین المللی، حدود ۷۰۰ کیلومتر مربع از خاک کشور را از تصرف گروه داعش خارج کرده‌اند.

پیشتر، آقای کری تهدید داعش را «چالش زمان ما» توصیف کرده بود و گفت در حالی که جنگ فعلی، آنگونه که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و دیگر رهبران کشورها از آغاز گفته‌اند، نه کوتاه خواهد بود و نه آسان؛ اما ما امروز شاهد دستاوردهای مهمی هستیم.

هدف نشست امروز لندن که به میزبانی وزیران خارجه بریتانیا و آمریکا برگزار شد و نمایندگان ۲۱ کشور عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش در آن شرکت داشتند، این بود که دستاوردهای ائتلاف را مورد ارزیابی قرار داده و برای برنامه ریزی در مورد گام‌های بعدی در مبارزه علیه داعش تبادل نظر کنند.

فیبیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا نیز در همین زمینه گفت افزون بر عملیات نظامی، تضعیف ذهنیت و ایدئولوژی داعش، مهار حرکت پیکارجویان خارجی عضو آن، متوقف کردن جریان ارسال پول برای آنها و نیز بازسازی نیروهای مسلح عراق باید نکات مورد تمرکز ائتلاف باشد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق هم در نشست امروز حضور داشت و از پیشرفت نیروهای عراقی خبر داد و گفت، با این حال به تسلیحات بیشتری نیاز داریم. او در ادامه گفت کاهش قیمت‌های جهانی نفت برای اقتصاد عراق فاجعه بار بوده است و می‌تواند بر بودجه نظامی کشور تاثیر بگذارد.

آخرین نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، در ماه دسامبر برگزار شده بود؛ که شرکت‌کنندگان در آن با یک طرح ۵ ماده‌ای، شامل تقویت نیروهای عراق، جلوگیری از ورود پیکارجویان خارجی به منطقه، قطع منابع مالی پیکارجویان، برخورد با ایدئولوژی داعش و برآورده کردن نیازهای بشردوستانه مردم، موافقت کردند.

یک مقام آمریکایی نیز در این باره گفت حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا، پیشروی گروه داعش را متوقف کرده، هزاران نفر از پیکارجویان آن گروه افراطی را کشته و آنها را در یک موضع دفاعی قرار داده است

XS
SM
MD
LG