لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

همکاری کاخ سفید و کنگره درباره استفاده از نیروی نظامی علیه داعش


همکاری کاخ سفید و کنگره درباره استفاده از نیروی نظامی علیه داعش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر سه شنبه در دیدار با رهبران کنگره در کاخ سفید توافق کرد تهیه پیش نویس طرحی که به وی مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه داعش در عراق و سوریه را اعطا می‌کند را آغاز کند.

باراک اوباما پیشتر گفته بود نیروهای آمریکایی که عراقی‌ها را در پیکار علیه تروریسم کمک می‌کنند، درگیر جنگ نخواهند شد. بیانیه روز گذشته کاخ سفید جزییاتی در مورد استفاده احتمالی نیروها علیه داعش ارائه نکرد.

سناتورمیچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا نیز روز سه‌شنبه پس از ملاقات با پرزیدنت اوباما گفت برای آغاز، خوب است که رییس جمهوری به ما بگوید چه می‌خواهد و طرح اولیه را برای کار ارائه دهد.

آقای اوباما دیروز پس از ملاقات با رهبران کنگره طی سخنرانی در مورد امنیت سایبری با تاکید براهمیت همکاری برای حفظ امنیت ملی کشور گفت «یکی از مواردی که من با کنگره همکاری خواهم کرد، کسب اطمینان از این است که اجازه ندهیم هیچ اختلافی ما را از انجام اساسی‌ترین مسولیت‌ها بازدارد. امنیت ملی ما هرگز نباید دستخوش بازی‌های سیاسی حزبی شود.»

یک مقام کاخ سفید روز گذشته گفت دولت با مشاوره با رهبران کنگره در مورد زبان پیش نویس طرح مجوز کار خواهد کرد.

جان بینر رییس مجلس نمایندگان هم با بیان این که از رئیس جمهوری خواسته است تهیه این طرح را تسریع کند، افزود «ما امیدواریم که پرزیدنت به زودی در مورد مجوز استفاده از نیروی نظامی علیه داعش طرحی ارایه دهد.»

به رغم تعهد آقای اوباما مبنی بر عدم درگیر کردن دوباره نیروهای نظامی آمریکا در جنگ، و هرچند که کاخ سفید گفته است سناریوی اعزام نیروهای زمینی آمریکا برای پیکار با داعش را نمی‌بیند، ولی کاخ سفید مایل است این توانایی را برای موارد اضطراری حفظ کند.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده ماه گذشته در جلسه توضیح در کمیته روابط خارجی سنا، بدون چارچوب طرح مجوز را به قانونگذاران ارایه کرد، ولی بدون توضیح در مورد زبان طرح.

کمیته روابط خارجی سنا سپس پیش نویس طرحی را دراین زمینه تهیه کرد که کاخ سفید با آن مخالفت کرد و هرگز در سنا مطرح نشد.

XS
SM
MD
LG