لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۲

سخنرانی سالانه باراک اوباما در کنگره درباره وضعیت عمومی کشور در ۲۰۱۵


سخنرانی سالانه باراک اوباما در کنگره درباره وضعیت عمومی کشور
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، بنا بر یک سنت تاریخی، سه‌شنبه شب با حضور در کنگره وضعیت عمومی کشور و برنامه آینده دولت را به اطلاع نمایندگان هر دو مجلس کنگره می‌رساند. در این سخنرانی مقام‌های بلندپایه نظامی، قضایی و اجرایی نیز حضور دارند.

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی به چالش‌های گذشته و پیش روی سیاست ایالات متحده خواهد پرداخت و بخش اعظم سخنانش به سیاست داخلی مربوط می‌شود. اقتصاد و دستاوردهای دولت در در دوره شش ساله دولت محور اصلی این سخنرانی را شامل می شود.

آقای اوباما با وجود مخالفت جمهوریخواهان، که اکنون برای نخستین بار در دوره ریاست جمهوری او اکثریت هر دو مجلس را در دست دارند، بر افزایش مالیات‌ها با هدف کاستن از نابرابری‌های شدید و شکاف طبقاتی تاکید خواهد کرد. تقویت توان اقتصادی طبقه متوسط، که به اعتقاد او موتور محرک اقتصاد آمریکا و رفاه جامعه است، باید در هر برنامه اقتصادی مد نظر قرار گیرد.

انتظار می‌رود رئیس جمهوری همچنان مانند سال‌های گذشته، بر افزایش امکانات دانشجویان و کمک هزینه‌های دانشجویی برای پرداخت شهریه ، کمک به کارکنان دولت و کارگران، از جمله پرداخت دستمزد در طول زمان مرخصی تاکید کند. وی همچنین بر اینترنت رایگان و پرسرعت برای همگان تاکید خواهد داشت.

در سیاست خارجی، که بخش کوچکی از سخنان رئیس جمهوری را تشکیل می‌دهد، بر مبارزه و ریشه کنی بیماری ابولا ، و نیز پیشرفت‌های سال گذشته در این زمینه خواهد پرداخت. اشاره به دستاوردهای عادی سازی مناسبات با کوبا پس از شش دهه، با حضور یکی از زندانیان سیاسی تازه آزاد شده از کوبا در این جلسه، تاکیدی است دوباره نقش دیپلماسی در حل مشکلات سیاست خارجی.

همچنین انتظار می‌رود باراک اوباما به نبرد با گروه افراطی داعش در سوریه و عراق، پایان عملیات رزمی آمریکا در افغانستان اشاره کند و بار دیگر از نمایندگان کنگره بخواهد تا زمانی که گفتگوهای جهانی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور ادامه دارد، از تصویب تحریم‌های بیشتر علیه تهران خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG