لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

شتاب اوباما در پیگیری سیاست‌های کاخ سفید با وجود کنگره جمهوریخواه


باراک اوباما با شتاب در پی انجام دستور کار خود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

رییس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه سخنرانی سالانه خود را درباره وضعيت کشور در اجتماع مشترک دو حزبی در کنگره آمریکا ایراد خواهد کرد. اين نخستین باری است که باراک اوباما زمانی سخنرانی سالانه خود را ايراد می‌کند، که رهبری هر دو بخش کنگره در دست جمهوریخواهان است.

بسیاری ازجمهوریخواهان بر این باور هستند که انتخابات آبان ماه گذشته به این معنی است که نوبت آنها برای تعیین اولويت‌ها فرا رسیده است، اما رییس جمهوری دموکرات ایالات متحده نظر دیگری دارد.

گرچه حزب آقای اوباما در انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر، رهبری کامل کنگره را به جمهوریخواهان واگذار کرد، اما برخی از کارشناسان سیاسی گام‌های برداشته شده پس از انتخابات توسط رياست جمهوری را، نشان از شتاب او توصیف می‌کنند.

در این مدت، از نخستین سخنرانی در برابر کنگره تحت رهبری جمهوریخواهان به این سو، آقای اوباما با بهره‌گیری از قدرت اجرایی خود دست به چندین اقدام زد و همچنین چندین طرح جمهوریخواهان را تهدید به وتو کرد.

«جیمز تاربر» مدیر پژوهش در امور کنگره و ریاست جمهوری در دانشگاه آمریکایی در واشنگتن می‌گوید «از زمان انتخابات، آقای اوباما با شهامت سیاست آمریکا با کوبا را تغییر داد، که بی شک نه تنها طرفداران تحریم‌ها مانند سناتور روبیو، بلکه هم حزبی‌های خودش مانند سناتورمنندز را هم ناراحت کرد. و همزمان برای جلوگیری از اخراج مهاجران غیرقانونی که خیلی جنجال برانگیزاست نیز، دست به استفاده از فرمان اجرایی زد؛ و محبوبیتش بالا رفت.»

کارشناسان سیاسی از جمله «لئونارد اشتین هورن» استاد امور رسانه‌ها سیاست دانشگاه آمریکایی با این اعتقاد که رئیس جمهوری مصمم به ادامه این پویایی درسال ۲۰۱۵ است، می‌گوید «جالب است، به نظر می‌رسد انتخابات موجب شهامت بیشتر پرزیدنت اوباما شده و او برای ادامه و پیگیری سیاست‌هایی که برای او مهم است، انرژی بیشتری گرفته است.»

رییس جمهوری آمریکا هفته گذشته هنگام دیدار با رهبران کنگره در کاخ سفید، وجود اختلافات با کنگره را تایید کرد.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند آقای اوباما روز سه‌شنبه در سخنرانی وضعیت کشور، لحن قاطعانه تری خواهد داشت.

مواضع باراک اوباما از آغاز کار کنگره جدید، موجب ناراحتی جمهوریخواهان شده و میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا در واکنش به این موضوع گفت «تهدید به وتوی طرح مشاغل و برنامه‌های زیربنایی، طرحی که از حمایت هر دو حزب برخوردار است، آن هم زمانی که کنگره تازه کار خود را آغاز کرده، کار سازنده‌ای نیست.»

آقای اوباما، با توجه به پائین بودن شمار متحدان خود در کنگره، پیام خود را در هفته‌های اخیر بطور مستقیم با سفر به چند ایالت، با مردم آمریکا در میان گذاشت. از طرح مالکیت خانه مقرون به صرفه، تا کالج رایگان و دیگر طرح‌ها.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، با بیان این که رییس جمهوری در پی زمینه‌های مشترک با کنگره است، می‌گوید «پرزیدنت (اوباما) مصمم است تا جایی که بتواند با جمهوریخواهان کار کند، تا زمینه مشترکی برای همکاری پیدا شود. ضمن این که او آماده است برای پیشبرد برنامه‌های خود، از قدرت اجرایی اش نیز استفاده کند.»

رئیس جمهوری ایالات متحده سه‌شنبه شب در سخنرانی سالانه خود، بدون شک زمینه‌های بالقوه همکاری با جمهوریخواهان، مانند امنیت سایبری و عبور از موانع موجود در زمینه تجارت و اصلاحات مالیاتی، را مطرح خواهد کرد، و با اشاهر به بهبود اقتصادی، به مردم از تجدید حیات آمریکا اطمینان خواهد داد و در باره چالش‌های سیاست خارجی، مانند ایران، کره شمالی و پیکار با داعش نیز صحبت خواهد کرد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG