لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

نخستین دیدار اوباما و رهبران کنگره جدید ایالات متحده


نخستین دیدار رییس جمهوری با رهبران صدو چهاردهمین کنگره آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا برای نخستین بار از آغاز بکار صد و چهاردهمین کنگره آمریکا، روز سه شنبه با رهبران دو حزب جمهوریخواه و دموکرات کنگره ملاقات کرد.

دیدار امروز به دعوت آقای اوباما در کاخ سفید صورت گرفت.

سناتور میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا، جان بینر رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات مجلس و بیش از ۱۰ تن دیگر از قانونگذاران ارشد دو حزب در این نشست حضور داشتند.

رییس جمهوری آمریکا در آغاز جلسه از همکاری صحبت کرد و گفت که با رهبران کنگره در این مورد که چگونه می‌توان پیشرفتی را که به ویژه در زمینه اقتصادی در کشور مشاهده می‌شود ادامه داد، گفتگو می‌کند.

آقای اوباما اضافه کرد «آخرین گزارش درباره اشتغال نشان می‌دهد که بهبودی در این زمینه با قوت ادامه دارد و اکنون آمریکا برای هشتمین ماه متوالی رشد ایجاد مشاغل را شاهد بوده و نرخ بیکاری و همچنین سقف بدهی کاهش داشته است.»

رییس جمهوری آمریکا افزود «بنابراین ما در وضعیتی قرار داریم که بتوانیم مطمئن شویم این وضعیت قوی در سال ۲۰۱۵ حفظ شود. در مقایسه با رقبا، ما در وضعیت بسیار بهتری قرار داریم و مهم آنست که اکنون به صورت تیم کار کنیم که بتوانیم از این پیشرفت بهره برداری کنیم».

وی همچنین گفت در جلسه امروز در مورد برخی موارد مورد نظر برای سخنرانی وضعیت کشور که قرار است در مجمع عمومی کنگره در ۲۰ ژانویه ایراد کند، مانند امنیت سایبری، با اعضای کنگره حاضر گفتگو می‌کند. احتمالا یکی دیگر از آن موارد نیز طرح پیشنهادی ۶۰ میلیارد دلاری رییس جمهور برای کالج رایگان است.

جان بینر رییس مجلس نمایندگان پیش از حضور در این جلسه به خبرنگاران گفت این هفته مجلس بودجه وزارت امنیت ملی را تصویب می‌کند ولی تاکید کرد جلوی اعمال فرمان اجرایی آقای اوباما را در مورد مهاجران غیر قانونی مسدود خواهد کرد، به این معنی که بودجه این بخش را تصویب نمی‌کند.

وی به خبرنگاران گفت «امروز در ملاقات رهبران کنگره با رییس جمهوری در کاخ سفید، من برای رییس جمهوری روشن خواهم کرد که ما به خواسته‌های مردم گوش می‌دهیم که از ما می‌خواهند در مورد اولویت‌های آنها کار کنیم.

اولویت‌های آنها اقتصاد و مشاغل است. رییس جمهوری هم باید به این اولویت‌ها توجه، و در مخالفت‌ با طرح‌های ما در مورد مشاغل تجدید نظر کند.

جمهوریخواهان در انتخابات ماه نوامبر با به دست آوردن صندلی های بیشتر در سنا، توانستند اکثریت کنگره را پس از شش سال از دست دموکراتها خارج کنند. به دنبال آن، هفته گذشته کنگره جدید ایالات متحده با اکثریت جمهوری خواه، کار خود را آغاز کرد.

هرچند در دو هفته گذشته جدال‌های همیشگی بر کار کنگره غالب بوده است و طی این مدت نیز آقای اوباما لوایحی را که جمهوریخواهان به عنوان اولویت برنامه خود مطرح کرده‌اند تهدید به وتو کرده است، ولی زمینه‌های مشترکی وجود دارد مانند ترویج تجارت و اصلاح قانون مالیات و برنامه‌های توسعه زیربنایی، که آقای اوباما و جمهوریخواهان نسبت به انجام آنها تمایل نشان داده‌اند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG