لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

پرونده های ناتمام سال ۱۳۹۱


مادر ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که در زندان درگذشت
مادر ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که در زندان درگذشت
سال۱۳۹۱ چند ساعت دیگر به پایان می رسد. این سال پرونده های پر سر و صدایی داشت. سال به سر رسید اما این پرونده ها به سرانجامی نرسیده اند.

پرونده بازداشتگاه کهریزک :

نقطه آغاز این پرونده ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸ بود. چند تن از بازداشت شدگان ناآرامی های پس از انتخابات را به به بازداشتگاه کهریزک بردند و دست کم ۴ نفر از آنها در این بازداشتگاه جان باختند.

کمیته ویژه مجلس ایران، سعید مرتضوی ، دادستان وقت تهران، حسن حداد، معاون امنیتی او و علی اکبر حیدری فر دادیار را متهمان اصلی این پرونده شناخت . این سه از مقام قضایی خود تعلیق شدند. اما رسیدگی به اتهامات آنها تا آخرین روزهای سال ۱۳۹۱ به تاخیر افتاد. آن ها تاکنون در سه دادگاه غیر علنی محاکمه شده اند.سعید مرتضوی هر گونه مشارکت در این ماجرا را رد کرد و گفت آن زمان در مرخصی بوده است. پیش از این ۲ نفر از ماموران بازداشتگاه کهریزک به اتهام ضرب وجرح عمدی منجر به قتل، به قصاص محکوم شده بودند. اعضای خانواده کشته شدگان خواهان محاکمه آمران و عاملان اصلی این مرگها هستند.

پرونده مرگ ستار بهشتی ، وبلاگنویس جوان رباط کریمی:

وبلاگ نویسی که آبان ماه ۱۳۹۱ ماموران پلیس اینترنت ایران یا فتا بازداشتش کردند و پس از ۴ روز به خانواده اش گفتند که در زندان جان داده است. ستار پیش از مرگ در نامه ای از شکنجه شدن خود در زندان اوین گفته بود. ۴۱ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ اوین نیز در نامه ای شکنجه شدن او را تایید کردند. چند مقام قضایی و انتظامی هم شکنجه شدن ستار بهشتی را تایید کرده بودند. رئیس پلیس فتا از کار برکنار و چند مامور هم بازداشت شدند. اما این پرونده هنوز به سرانجامی نرسیده است.

در آخرین روزهای سال ، علاء الدین بروجردی ، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفت که ترس و نگرانی از شرایط زندان علت مرگ ستار بهشتی بوده است.
دادسرای تهران هم گفته است که اول باید انحصار وراثت صورت گیرد بعد به پرونده رسیدگی شود. وکیل و مادر ستار بهشتی به این نحوه رسیدگی معترضند و خواهان آنانند که خون ستار پایمال نشود.

تحولی دیگر در این پرونده : دو روز مانده به پایان سال ابوالفضل عابدینی؛ فعال حقوق بشر زندانی که به یازده سال زندان محکوم شده به تبلیغ علیه نظام متهم شد. ابوالفضل عابدینی در جریان مرگ ستار بهشتی بعنوان شاهد در دادسرا حضور پیدا کرده و گفته بود که آثار شکنجه بر بدن ستار بهشتی را به چشم خود دیده است.

پرونده مرگ هاله سحابی هنگام تشییع جنازه پدرش ، عزت الله سحابی :

هاله سحابی ، یازدهم خرداد سال ۱۳۹۰ از زندان به مرخصی آمد تا با پیکر پدرش برای آخرین بار بدرود گوید. با پیکر عزت الله سحابی چهره سرشناس عالم سیاست ایران، عضو شورای انقلاب و از منتقدان حکومت جمهوری اسلامی. هاله سحابی که به اتهام شرکت در اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در سال۱۳۸۸ به ۲ سال زندان محکوم شده بود در جریان تشییع جنازه پدرش با ضرب و شتم ماموران مواجه شد و چند ساعت بعد درگذشت. با وجود گواهی شاهدان عینی به دخالت نیروهای امنیتی در مرگ هاله سحابی، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی هیچ کسی را در ارتباط با پرونده مرگ او محاکمه نکرد.

آخرین تحول این پرونده ، دو روز پیش از آغاز سال ۹۲ همسراو، تقی شامخی، گفت که دستگاه قضایی ایران اعلام کرده که کسی در مرگ هاله مقصر نیست و پرونده را مختومه اعلام کرد. آقای شامخی گفت به این رای اعتراض دارد.
  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG