لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

آیت الله لاریجانی:تلاش رسانه های دولتی وقیحانه است


آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران، از واکنش رسانه های حامی محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، به مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویس زندانی انتقاد کرد و آن ها را «تبلیغات شور» و «وقیحانه» خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله صادق لاریجانی روز پنجشنبه گفت: «گفته‌اند حالا معلوم می‌شود دلیل رئیس جمهور برای بازدید از زندان اوین چه بوده.»

رییس قوه قضاییه ایران گفت: «می‌گویند کهریزک دو ایجاد شده است، ولی قاطعانه می گویم اگر تخلف در نیروی انتظامی رخ داده شده باشد برخورد قاطع خواهیم کرد.»

آیت الله لاریجانی گفت:« قوه قضائیه پای استقلال خود ایستاده است.»

رییس قوه قضاییه ایران با انتقاد از رسانه ها گفت: «طوری حرف می‌زنند که انگار مقصر دستگاه قضایی بوده است.» او گفت: «این که ماموری تخلف کرده و نیروی انتظامی را بکوبیم، صحیح نیست.»

آیت الله لاریجانی گفت از دادستان کل و دادستان تهران می‌خواهد «از راه شرعی و قانونی» پرونده ستار بهشتی را دنبال کند. مقامات جمهوری اسلامی وجود آثار کبودی در چند نقطه از بدن ستار بهشتی را تایید کرده اند.

پیش از این، محمدرضا تقوی فرد، مدیرمسوول روزنامه دولتی خورشید، در گفتگویی که ۲۲ آبان ماه در سایت دولتی شبکه ایران منتشر شد، گفته بود: «امروز حکمت تصمیم آقای احمدی نژاد برای بازدید و سرکشی به زندان ها روشن شده است.»

محمود احمدی نژاد در نامه ای که اول آبان ماه در خبرگزاری ها منتشر شد، از «نحوه اجرای اصول متعدد قانون اساسی» توسط رییس قوه قضاییه ایران ابراز نگرانی کرده بود. محمود احمدی نژاد آن نامه را پس از مخالفت مقامات قوه قضاییه با بازدید او از زندان اوین، به صورت علنی منتشر کرد.

محمود احمدی نژاد در نامه خود به آیت الله لاریجانی نوشته بود: «در حالی که جنابعالی به آسانی به رییس جمهوری که نماینده ملت و مجری قانون اساسی است اتهام می زنید، آیا می توان برای آحاد مردم که پشتیبان خاصی جز خداوند ندارند امنیت قضایی متصور بود؟»

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل جمهوری اسلامی، پیش از آن با اشاره به زندانی شدن علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری ایران در زندان اوین، گفته بود بازدید محمود احمدی نژاد از اوین «به مصلحت نیست» و «شائبه سیاسی» ایجاد می کند.

علاوه بر رییس جمهوری ایران، شمار دیگری از شخصیت ها و گروه های بین المللی خواستار بازدید از زندان های ایران شده اند که این درخواست ها با مخالفت قوه قضاییه و شمار دیگری از مقامات مواجه شده است.

هیئتی از پارلمان اروپا که قرار بود در هفته های اخیر به ایران سفر کند، خواستار گفت وگو با زندانیان ایران از جمله نسرین ستوده، وکیل دادگستری شده بود. مجلس شورای اسلامی با این درخواست مخالفت کرد و سفر هیئت اروپایی به ایران لغو شد.

رییس قوه قضاییه ایران در واکنش به درخواست هیئت پارلمان اروپا، ۱۰ آبان ماه گفته بود: «زندان های ایران، از زندان‌های بسیاری از کشورهای دیگر حتی کشورهای مدعی رعایت حقوق بشر به مراتب بهتر است.»

او درخواست هیئت پارلمان اورپا برای بازدید از زندانی در ایران را « توهین به ملت ایران و نظام قضایی» خواند.

مدیرمسوول روزنامه خورشید در بخش دیگری از سخنان خود، به اظهارات احمد توکلی که در مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به پرونده ستار بهشتی شده بود، واکنش نشان داد و گفت:« حرف اصلی آقای توکلی این نبود که چرا یک ایرانی در بازداشتگاه کشته شده، بلکه می گفت قوه قضائیه و وزارت خارجه هرچه سریع تر جواب خارجی ها را بدهند.»

آقای تقوی فرد در این مصاحبه، از «سانسور» خبر مرگ ستار بهشتی در ایران انتقاد کرد.

او همچنین با اشاره به بستری شدن مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس تشخیص مصلحت نظام که پس از بازگشت به ایران زندانی شد، گفت: «آیا چنین امتیازاتی برای ستار بهشتی هم وجود داشت؟»

روزنامه خورشید، متعلق به سازمان تامین اجتماعی است که ریاست آن را سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران بر عهده دارد. آقای مرتضوی از متهمان پرونده قتل چهار زندانی معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در کهریزک است.

رای نهایی دادگاه متهمان کهریزک پس از گذشت چند سال از آن واقعه هنوز صادر نشده است.
XS
SM
MD
LG