لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

پاسخ علنی احمدی نژاد به نامه «خیلی محرمانه» لاریجانی


محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، در نامه ای به آیت الله صادق لاریجانی از «نحوه اجرای اصول متعدد قانون اساسی» توسط رییس قوه قضاییه ایران ابراز نگرانی کرد.

این نامه که روز دوشنبه در خبرگزاری ها منتشر شد، ظاهرا در جواب به نامه ای است که رییس قوه قضاییه ایران در پاسخ به درخواست اخیر محمود احمدی نژاد برای بازدید از زندان اوین نوشته است.

محمود احمدی نژاد در نامه خود اعلام کرده است که نامه آیت الله لاریجانی با مهر «خیلی محرمانه» بوده، اما ضرورتی به محرمانه بودن این مکاتبات که «مربوط به حقوق اساسی ملت است» نیست.

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل جمهوری اسلامی پیشتر با اشاره به زندانی شدن علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رییس جمهوری ایران در زندان اوین، گفته بود بازدید محمود احمدی نژاد از زندان اوین «به مصلحت نیست» و «شائبه» سیاسی ایجاد می کند.

محمود احمدی نژاد در نامه خود خطاب به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نوشته است:« چگونه ممکن است سرکشی به زندان حمایت از مجرم تلقی شود؟ به علاوه شما از کجا می دانید که دیدار با علی اکبر جوانفکر در برنامه کاری اینجانب بوده است؟»

محمود احمدی نژاد خطاب به آیت الله لاریجانی نوشته است:« در حالی که جنابعالی به آسانی به رییس جمهوری که نماینده ملت و مجری قانون اساسی است اتهام می زنید، آیا می توان برای آحاد مردم که پشتیبان خاصی جز خداوند ندارند امنیت قضایی متصور بود؟»

محمود احمدی نژاد خطاب به رییس قوه قضاییه نوشته است:«به استناد کدام اصل از اصول قانون اساسی جنابعالی می توانید امری را تفسیر سیاسی کنید و مانع از اجرای قانون اساسی شوید؟»

محمود احمدی نژاد نوشته است که رییس قوه قضاییه در نامه خود دو بار اعلام کرده است که بازدید او از زندان اوین «به مصلحت نیست» و یک بار هم اعلام کرده است با این بازدید «موافق نیست».

رییس جمهوری ایران می نویسد: «آیا قابل قبول است که اینجانب نیز پرداخت بودجه های کلان به قوه قضائیه را به مصلحت ندانم؟»

به نوشته محمود احمدی نژاد، « در اصول قانون اساسی لزوم اجازه یا موافقت و یا مصلحت اندیشی قوه قضائیه در اجرای وظایف قانونی رئیس جمهوری پیش بینی نشده است.»

رییس جمهوری ایران در بخش دیگری از نامه خود به رییس قوه قضاییه نوشته است:«جنابعالی قبلاً اعلام کرده اید که وجود هیئت منصفه مطبوعات که صراحت اصل ۱۶۸ قانون اساسی است را قبول ندارید، که در این مورد حضوری تذکر دادم. اما متاسفانه ظاهراً بخشی از اقدامات قوه قضائیه درباره مطبوعات و رسانه ها با همین نگاه انجام می گیرد.»

محمود احمدی نژاد در نامه خود آورده است از سال ۱۳۸۸ ، تاکنون چندین بار مواردی از قانون اساسی را به رییس قوه قضاییه «تذکر» داده است، اما «از علنی کردن» این تذکرات خودداری کرده است.
XS
SM
MD
LG