لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۱

دادستان کل ایران آثار کبودی بر بدن ستار بهشتی را تایید کرد


غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۲ آبان، وجود کبودی در پنج قسمت بدن ستار بهشتی، را تایید کرد.

ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ نویس، در ۹ آبان بازداشت و در شانزده آبان جسد بی جانش به خانواده وی تحویل داده شد. امروز محسنی اژه ای ابعاد جدیدی از مرگ او را فاش ساخت.

سخنگوی قوه قضاییه گفت او دو روز بعد از بازداشت، روز پنجشبه۱۱ آبان به اوین تحویل شد و روز شنبه ۱۳ آبان فوت کرد.

معلوم نیست در دو روز سه شنبه و چهارشنبه در پلیس فتا یا پلیس فضای مجازی، چه بر ستار بهشتی گذشته است. اما سخنگوی قوه قضاییه ایران می گوید براساس گزارش پزشکی قانونی پنج اثر کبودی بر بدن او مشاهده شد: «پزشکی قانونی نظریه ای مفصلی داده است که در آن اعلام شده است پنج جای بدن این فرد از جمله ساق پا، دست، پشت کتف و یکی از ران هایش دارای علامت کبودی است و آثار خاص دیگری و شکستگی ندارد.» به گفته دادستان کل ایران، در کالبد شکافی پزشکی قانونی، مشخص شده که «در سر و صورت او [ستار بهشتی] هیچ گونه خون مردگی مشاهده نشده است.»

ستار بهشتی وبلاگ نویس گمنامی بود که به نوشته خودش تهدید شده بود که سر به نیست خواهد شد.

سایت خبری کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، دو روز بعد از بازداشت ستار، این خبر را منعکس کرد.

چند روز بعد، خبر مرگ او، واکنش های جهانی را به همراه داشت. وزارت امورخارجه آمریکا و چند کشور اروپایی ، همزمان با نهادهای حقوق بشری مانند گزارشگران بدون مرز، از مرگ او در زندان اوین انتقاد کردند.

مسولان ایران در واکنش، سکوت کردند تا روز یکشنبه که، احمد توکلی نماینده مجلس از مرگ ستار بهشتی در زندان انتقاد کرد.

سپس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که کمیسیون امنیت ملی پرونده را دنبال خواهد کرد. هرچند روز دوشنبه علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت که آثار ضرب و شتم در بدن ستار بهشتی ديده نشده. اظهاراتی که با سخنان اخیر سخنگوی قوه قضاییه نقض شده است.

قوه قضاییه ایران و معاونت حقوق بشر آن به ریاست محمدجواد لاریجانی در حالی پیگیر پرونده ستار بهشتی شده اند که پیشتر، وجود هرگونه زندانی سیاسی در ایران را تکذیب کرده بودند.

تاکنون سه نفر بازداشت شده اند که به گفته سایت مشرق، از بازجویان ستار بهشتی بودند.

شورای هماهنگی راه سبزامید در بیانیه ای، مرگ ستار بهشتی را شاهدی دیگر برای ستم و استبداد در ایران می داند که از بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ شدت یافت.
XS
SM
MD
LG