لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

ابراز آمادگی تهران برای فروش نفت با امتیاز و تخفیف


ایران برای اجتناب از تحریم ها، فروش نفت ازطریق کنسرسیومی خصوصی را تدارک می بیند.

خبرگزاری رویتر در گزارشی از دوبی، به استناد گفته های امروز، شنبه، یک مقام ایرانی ، از توافق ایران با پالایشگاه های اروپائی برای فروش بخشی از نفت خود از طريق یک کنسرسیوم خصوصی خبر می دهد، و می گوید هدف دور زدن تحریم هائی است که برای وارد ساختن فشاربه تهران برای محدود ساختن برنامه مورد اختلاف اتمی اش وضع و به اجرا گذاشته شده است.

رویترز می گوید به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی ایران، قرارداد بین این اتحادیه، بانک مرکزی و وزارت نفت ایران، ممنوعیت مصوب اتحادیه اروپا در مورد بیمه کشتی های حامل نفت ایران را دور می زند - هر چند که وی وارد جزئیات نشد، و پالایشگاه های شریک در توافق را هم معرفی نکرد.

اتحادیه اروپا منع واردات، خرید و یا حمل و نقل نفت ایران را از روز اول ژوئیه (یازده تیر) به اجرا گذاشته است، و جمهوری اسلامی ایران این ماه در انتظارتنزلی پنجاه درصدی در صادرات نفتی خود در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل خواهد بود، که می تواند برایش ماهانه به قیمت از دست دادن میلیاردها دلار تمام شود.

رویترز اظهارات حسن خسروجردی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی ایران را در یک گزارش خبرگزای مهر نقل می کند که گفته است«با پالایشگاه های اروپائی مذاکراتی انجام گرفته و توافقی نهائی حاصل شده است و براساس این توافق قرار است بیست درصد از کل صادرات نفت ایران توسط این کنسرسیوم خصوصی انجام شود».

آقای خسروجرودی در عین حال گفته است «این احتمال وجود دارد که به دلیل محدودیت های بین المللی، امتیازات و یا تخفیف هائی جزئی به برخی از خریداران نفت بدهیم».

رویترز می گوید آقای خسروجردی نگفت چه پالایشگاه هائی درگیرند، و چگونه نفت را تحویل خواهند گرفت، و در پاسخ به این سئوال که برای دور زدن ممنوعیت بیمه کشتی های حامل نفت ایران چه اقداماتی بعمل آمده است فقط گفت «با توافق با برخی پالایشگاه ها این مشکل بطور کامل حل شده است».

خبرگزاری دانشجوئی ایسنا در ماه مه گزارش داده بود که وزارت نفت صادرات نفت ایران توسط بخش خصوصوی را مجاز شناخته است.

مسئولیت بازاریابی و فروش نفت ایران تا کنون صرفا با شرکت ملی نفت ایران بود.

ایران تا پیش از تحریم های اروپائی، قریب یک پنجم نفت خود را به اروپا می فروخت.

تحریم های مصوب اتحادیه اروپا در مورد بیمه کشتی های حامل نفت ایران، فروش نفت ایران به کشورهای آسیائی را هم بشدت مختل ساخته است. ژاپن، در مقام یکی از خریداران عمده نفت ایران، در ماه جاری از ایران نفت وارد نمی کند.
XS
SM
MD
LG