لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۰

درخواست کمک از مردم برای مقابله با تحریم ها


voa pnn iran economey
voa pnn iran economey
مقامات ایران امروز، یکشنبه، همزمان با اجرائی شدن تحریم هائی که اتحادیه اروپا با هدف زیر فشار گذاشتن جمهوری اسلامی برسر برنامه جنجال برانگیز اتمی اش وضع کرده است،گفتند ذخیره های واردات و ارز را برای مبارزه با تحریم های این اتحادیه افزایش داده اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از تهران می نویسد محمد رضا رحیمی، معاون ریاست جمهوری می گوید احتیاجات روز مره مردم انبار شده است تا تاثیر تحریم هائی را کم کند که بخشهای نفت و امور بانکی را هدف گرفته است .
وب سایت تلویزیون دولتی اظهارات رحیمی دریک جلسه مذهبی را نقل می کند که گفته است «امروز ما با شدید ترین تحریم ها مواجهیم و از مردم می خواهیم به مقامات در این مبارزه همکاری کنند».
وی گفت «تحریم های بزدلانه» ممکن است در بازار موجب «آشفتگی هائی مقطعی» شود، اما ملت ایران را متوقف نمی کند.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی نیز به خبرگزاری نیمه رسمی مهر گفت ایران برای مقابله با تحریم ها برنامه دارد، و برای وارد کردن احتیاجات خود نیز از دسترسی به ارز کافی برخوردار است.

اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود تمامی قراردادهای مربوط به وارد کردن نفت ایران باید از روزیکشنبه لغو شود. همچنین شرکت های اروپائی دیگر نمی توانند نفت ایران را بیمه کنند.

این ممنوعیت ها علاوه بر تحریم هائی است که قبلا توسط آمریکا و اروپا علیه ایران وضع شده است.

مقامات آمریکائی می گویند تحریم های مصوب آمریکا صادرات نفتی ایران را که سال گذشته۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز بود اکنون به طور متوسط به یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است.

بهمنی گفت «ما بی کار ننشسته بودیم و برنامه هائی در دست اجرا داریم». وی وارد جزئیات نشد.
XS
SM
MD
LG