لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

اقدام تانزانیا علیه استفاده پرچمی نفت کش های ایران


تانزانیا در واکنش به گزارش های حاکی از استفاده نفت کش های ایران از پرچم آن کشور آفریقائی برای دور زدن تحریم های نفتی علیه تهران ضمن اعلام شروع تحقیقات در این باره می گوید اگر معلوم شود چنین اقدامی انجام گرفته است برای برداشتن پرچم خود از روی نفت کش های ایران اقدام می کنیم.

خبرگزاری رویترز که این خبر را امروز، پنجشنبه، در گزارشی از دارالسلام، پایتخت تجاری تانزانیا مخابره کرده است می گوید هوارد برمن (Howard Berman) عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، پیشتر ضمن متهم ساختن تانزانیا به تعویض پرچم برای دست کم ۶ و احتمالا ۱۰ نفت کش متعلق به شرکت کشتیرانی ملی ایران گفته بود تانزانیا ممکن است برای این اقدام با تحریم های آمریکا مواجه شود.

رویترز اظهارات برنارد ممبه وزیر امور خارجه تانزانیا را نقل می کند که به خبرنگاران گفته است «اگر تائید شود که کشتی های حامل پرچم تانزانیا کشتی های ایران هستند ما برای لغو مدارک جعلی منجر به چنین سوء استفاده عمدی وارد عمل می شویم».

ممبه از آمریکا و اتحادیه اروپا برای مشخص ساختن هویت نفت کش های حامل پرچم تانزانیا درخواست همکاری کرد.

وی گفت «تانزانیا این تحقیقات را بسیار جدی می گیرد تا روشن شود آیا کشتی های ایران از پرچم ما استفاده می کرده اند، یا نه».

محمد رضا رحیمی معاون رئیس جمهوری ایران ماه گذشته در جریان سفر به تانزانیا گفته بود ایران به کشورهای آفریقائی، به ویژه تانزانیا، نگاه ويژه ای دارد.
XS
SM
MD
LG