اختلاف‌نظر بر سر برگزاری مناظره‌های انتخاباتی

همزمان با بالا گرفتن کارزارها و فراخوان‌های تحریم انتخابات، آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، تحریم انتخابات به دلیل فشار معیشتی و پشیمانی از شرکت در انتخابات در دوره‌های پیشین را استدلالی نادرست دانسته و تاکید کرده است که اگر «ناکارآمدی و نابسامانی» هست، باید آن را «با انتخاب درست و روی کار آوردن مدیریت مردمی و اسلامی جبران کرد نه با شرکت نکردن در انتخابات.»

او روز جمعه چهاردهم خرداد، در یک سخنرانی به مناسبت سالمرگ روح‌الله خمینی، با انتقاد از نظرات برخی مقامات سیاسی در ایران مبنی بر «لزوم ایدئولوژی زدایی و حرکت به سمت لیبرال دموکراسی» و یا قابل جمع نبودن «ضوابط اسلامی و مردم‌سالاری»، دعوت مردم به حضور نیافتن در انتخابات را «عمل به خواست دشمنان» دانست وخواستار شرکت مردم در انتخابات شد.

جمعی از مادران دادخواه خواستار تحریم انتخابات شدند
تحریم انتخابات، خواست مادران دادخواه آبان ۹۸
مادران دو تن از جان‌باختگان آبان ۹۸ به نام‌های علیرضا انجوی و محمد پورپیرعلی طی پیام‌های ویدئویی جداگانه‌ای به کارزار تحریم انتخابات خانواده‌های دادخواه پیوستند. 

سخنان خامنه‌ای علیه تحریم انتخابات در حالی است که از هفته‌های گذشته کمپین‌های گسترده‌ای در مخالفت با جمهوری اسلامی و تحریم انتخابات آن از جمله «نه به جمهوری اسلامی»، «رای بی رای»، «رای من سرنگونی»، و «رای نمی‌دهم» در جریان بوده است. 

رای بی رای - تحریم انتخابات
جنبش فراگیر مردمی در ایران: تحریم یا شرکت در انتخابات؟
در هفته‌های گذشته کارزار فراگیر «نه به جمهوری اسلامی» که از سوی مردم داخل ایران آغاز شد، مورد حمایت کنشگران مخالف جمهوری اسلامی در داخل کشور و همچنین طیف گسترده‌ای از نیروهای اپوزیسیون خارج از کشور و چهره‌های شاخص سیاسی و فرهنگی قرار گرفت. مدافعان این کارزار، تحریم انتخابات را یکی از نمودهای این کمپین فراگیر می‌دانند و آن را نوعی «رفراندوم نرفتن پای نمایش انتخابات» قلمداد می‌کنند. 

رهبر جمهوری اسلامی همچنین مخالفان حکومت را «سکولارهای غیرمذهبی»، «سکولارهای مذهبی»، «لیبرال‌های سکولار»، و «مخالفان مردم‌سالاری دینی»، خواند و از آنچه «مردم‌سالاری دینی» خواند، دفاع کرد.

 

 • دلجویی خامنه‌ای در پی اعتراضات گسترده مقامات رد صلاحیت شده

به گزارش صدای آمریکا در روزهای گذشته اعتراض‌های شدیدی از سوی مقامات ارشد جمهوری اسلامی نسبت به رد صلاحیت توسط شورای نگهبان و حمایت آیت‌الله خامنه‌ای مطرح شده است.

مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، انتخابات پیش رو را «مضحکه» و «فرمایشی» دانست.

محمدجواد حجتی کرمانی، عضو سابق مجلس خبرگان، با کنایه از رهبر جمهوری اسلامی خواست «با استفاده از قدرت قانونی و فراقانونی خود مردم را از زحمت شرکت در انتخابات صوری فرمایشی معاف» کند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، با اعلام تحریم انتخابات، گفت «باند نفوذی فساد در وزارت اطلاعات» را افشا خواهد کرد.

پروانه سلحشوری، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که مردم از شرکت در انتخابات‌های پیشین پشیمانند و فعالان ستادهای انتخاباتی روحانی پیش مردم شرمنده‌اند.

در این حال، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد که کاهش مشارکت در این دوره از انتخابات، تقصیر این شورا نیست.

رهبر جمهوری اسلامی ایران که پیش از این از عملکرد شورای نگهبان در روند بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری حمایت کرده بود، با دلجویی از برخی داوطلبان ردصلاحیت‌شده، گفت: «به بعضی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم و جفا شد و به آنها یا خانواده‌هایشان نسبت‌های خلاف واقع داده شد که بعدا ثابت شد آن گزارش‌ها غلط و خلاف است.»

 کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ | Iran election candidates
انتخابات ۱۴۰۰ - از تغییر زمان مناظره تا «حراجی» انتخابات و لغو فیلم‌های تبلیغاتی نامزدها
در حالی که تنها شانزده روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باقی مانده است، مقامات زمان برگزاری مناظره‌های تلویزیونی را عوض کردند، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات تهران تغییر کرد، و نامزدها وعده‌هایی می‌دهند که حتی طرفداران و هم‌فکران خودشان را هم قانع نمی‌کند.

   

  محسن سازگارا Mohsen Sazegara
  محسن سازگارا: خامنه‌ای انتخابات را از چند طریق مهندسی می‌کند
  مقامات جمهوری اسلامی حتی با وجود رد صلاحیت گسترده نامزدها به وسیله شورای نگهبان، تاکید دارند که انتخابات در ایران آزاد است. در مقابل منتقدان می‌گویند انتخابات در ایران به دلایل مختلف،‌‌ از آزادی لازم برخوردار نیست.
  خامنه ای - حشمت الله طبرزدی
  هر کسی خلاف رهبر اقدام کند سرکوب می‌شود؛ نگاهی به اختیارات رئیس جمهوری در گفتگو با حشمت الله طبرزدی
  در شرایطی که انتخابات ریاست جمهوری در ایران قرار است پس از رد صلاحیت‌های بسیار گسترده و به تعبیری بی‌سابقه چند هفته دیگر برگزار شود، انتقادها از نقش پررنگ رهبر و نهاد رهبری در ایجاد «تناقض ساختاری» در جمهوری اسلامی ادامه دارد.
  با این که سمت ریاست جمهوری در دوران آیت الله روح الله خمینی و علی خامنه‌ای از حیث اختیارات‌ روسای جمهوری متفاوت بوده است، اما چه در دهه شصت و چه در دو دهه اخیر،‌ روسای جمهوری عمدتا با رهبر دچار اختلاف نظر شده‌اند.