لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

تحریم انتخابات، خواست مادران دادخواه آبان ۹۸


Election Boycott
Election Boycott

مادران دو تن از جان‌باختگان آبان ۹۸ به نام‌های علیرضا انجوی و محمد پورپیرعلی طی پیام‌های ویدئویی جداگانه‌ای به کارزار تحریم انتخابات خانواده‌های دادخواه پیوستند.

مادر علیرضا انجوی با بیان این که همسرش برای دفاع از ایران در مقابل عراق جنگید و «جانباز و شهید» شد و پسرش در جریان اعتراضات آبان ۹۸ «با شلیک مستقیم گلوله به سرش» جان باخت، می‌گوید: «این حکومت به فرزند شهید هم رحم نکرد … من به این حکومت ظالم رای نمی‌دهم! رای بی رای!»

مادر محمد پورپیرعلی نیز در جمع چند تن از مادران دادخواه، با تاکید بر این که «نه می‌بخشم و نه فراموش می‌کنم»، می‌گوید: «به حکومت ظالم و جنایتکار رای نمی‌دهم. رای ما سرنگونی است.»

یکم خرداد امسال، صدای آمریکا گزارش داد که در آستانه برگزاری سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری، گروهی از نزدیکان قربانیان بیش از چهار دهه نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی در ایران، برای نخستین‌بار گرد هم آمدند و در کنار هم خواستار تحریم انتخابات شدند.

برخی اعضای خانواده‌های جان‌باختگان از جمله اعدام‌شدگان بعد از انقلاب ۵۷، جان‌باختگان آبان ۹۸، و مسافران هواپیمای اوکراینی سرنگون‌شده توسط سپاه پاسداران در نشستی با عنوان «دادخواهی و نمایش انتخابات» با طرح این پرسش که «وقتی حق اعتراض نداریم، چرا باید پای صندوق رای برویم؟»، عنوان کردند که «رای ندادن، آغاز نه گفتن به ظلم و جنایت است» و هدف «جنبش دادخواهی» دستیابی به عدالت و جلوگیری از تکرار خشونت است.

XS
SM
MD
LG