Biden
جو بایدن در جریان سخنرانی شامگاه دوشنبه در کاخ سفید

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در مراسمی در کاخ سفید با اشاره به گذشتن آمار تلفات جانی ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۵۰۰ هزار نفر، یاد و خاطره قربانیان را گرامی داشت.

پرزیدنت بایدن شامگاه دوشنبه ۴ اسفند در سخنرانی خود گفت: من هر روز در جیب خود کارتی دارم که آخرین آمار تلفات کووید را روی آن ثبت شده است. امروز به مرزی غمبار رسیدیم: ۵۰۰ هزار و ۷۱ مورد مرگ.

مراسم ادای احترام به قربانیان ویروس کرونا در آمریکا در کاخ سفید

رئیس جمهوری آمریکا افزود: این آمار مرگ شهروندان آمریکایی در یک سال، بیشتر از شمار آمریکایی‌هایی است که روی هم رفته در جریان جنگ جهانی اول، دوم و جنگ ویتنام کشته شدند.

پرزیدنت بایدن گفت: نگذارید این خاطره‌ای شود که چه مقدار افتاده‌ایم، به جای آن، خاطره‌ای شود که چقدر توانستم خودمان را بالا بکشیم. در این سال، با این همه از دست دادن، ما شاهد شهامتی عمیق هستیم.

پس از سخنرانی، پرزیدنت بایدن به همراه بانوی اول جیل بایدن، کامالا هریس معاون رئیس جمهوری و همسرش داگ امهاف، درخواست لحظاتی سکوت به یاد قربانیان کرد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین دستور داده برای پنج روز، پرچم‌ها بر فراز تمامی ساختمان‌های فدرال، اداره‌های دولتی،‌ پایگاه‌های نظامی و کشتی‌ها به حال نیمه افراشته درآید.

پرچم نیمه افراشته آمریکا بر فراز ساختمان کاخ سفید

دکتر آنتونی فاوچی، مشاور ارشد پزشکی رئیس جمهوری آمریکا به شبکه خبری «سی ان ان» گفت از زمان همه‌گیری آنفولانزا در سال ۱۹۱۸ تاکنون، آمریکا چنین چیزی تجربه نکرده بود.