لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

پرزیدنت بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ: آماده تعامل دوباره با ۱+۵ در خصوص برنامه هسته‌ای ایران هستیم


جو بایدن از کاخ سفید و از طریق مجازی در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت کرد.
جو بایدن از کاخ سفید و از طریق مجازی در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت کرد.

جو بایدن رئيس جمهوری ایالات متحده ظهر جمعه ۱ اسفند از طریق مجازی در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت کرد. رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنان خود خبر داد که ایالات متحده آماده تعامل دوباره با ۱+۵ در خصوص برنامه هسته‌ای ایران است.

پرزیدنت بایدن در بخشی از سخنان خود فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت:‌ اعلام کردیم آماده مذاکره دوباره با کشورهای پنج به علاوه یک در مورد برنامه هسته‌ای ایران هستیم. ما همچنین باید فعالیت‌های برهم زننده ایران در خاورمیانه را بررسی کنیم. و در این راه، با اروپایی‌ها و دیگر شرکای‌مان همکاری می‌کنیم.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه شب ۳۰ بهمن گفت دولت ایالات متحده دعوت نماینده عالی اتحادیه اروپا را برای شرکت در نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران، جهت بحث درباره حرکت در یک مسیر دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای ایران، پذیرفته است.

در واکنش، محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران روز جمعه یکم اسفند اعلام کرد: اگر آمریکا تمام تحریم‌هایی که ترامپ احیا کرده بود را بردارد، ما هم فوراً تمام اقدامات اصلاحی را به عقب برمی‌گردانیم.

اشاره به ناتو و چین

آقای بایدن در بخش دیگر سخنان خود به تغییر سیاست دولت جدید آمریکا اشاره کرد و گفت: امروز به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده و در ابتدای کار دولت خود می‌گویم: آمریکا بازگشته است. همکاری بین دو سوی اقیانوس آتلانتیک، بازگشته است.

وی افزود: بگذارید تاکید کنم ایالات متحده با متحدان خود در اروپا همکاری نزدیک خواهید داشت تا در مقابله چالش‌های روبرو همکاری کنیم. ما به تعهد خود در ناتو به طور کامل عمل می‌کنیم. اصل پنج پیمان ناتو بسیار مهم است: هر عضوی در معرض خطر قرار گیرد، بقیه اعضا وارد عمل می‌شوند. در تاریخ ناتو، یک بار اصل پنجم فعال شد: پس از یازدهم سپتامبر و وقتی آمریکا مورد حمله قرار گرفت، متحدان به ما در افغانستان پیوستند.

رئیس جمهوری آمریکا درباره چین گفت: ما باید با هم برای رقابت استراتژیک طولانی مدت با چین همراه شویم. رقابت با چین سخت خواهد بود. من انتظار آن را دارم و از آن استقبال می‌کنم.

نسخه کامل این سخنرانی از تلویزیون، سایت، فیسبوک و یوتیوب صدای آمریکا با ترجمه همزمان پخش شد.

XS
SM
MD
LG