لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

پرزیدنت بایدن اعلام کرد که آمریکا از برنامه جهانی واکسیناسیون کووید۱۹ حمایت مالی خواهد کرد


پرزیدنت جو بایدن در یک نشست مجازی از کاخ سفید با رهبران جهان در کنفرانس ایمنی مونیخ - ۱۹ فوریه ۲۰۲۱
پرزیدنت جو بایدن در یک نشست مجازی از کاخ سفید با رهبران جهان در کنفرانس ایمنی مونیخ - ۱۹ فوریه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۱ اسفند، از تعهد چهار میلیارد دلاری خود به یک کارزار جهانی به منظور تقویت و حمایت از توزیع واکسن کووید۱۹ به کشورهای فقیر خبر داد.

آقای بایدن در اولین ملاقات خود با رهبران جهان در سمت رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ، حمایت مالی از «کوُوَکس» (طرح دسترسی جهانی به واکسن کووید۱۹)، ائتلافی را که وظیفه توزیع واکسن به کشورهای با درآمد کم و متوسط را دارد، اعلام کرد.

پرزیدنت بایدن در این جلسه مجازی گفت: «حتی هنگامی که برای رها شدن از چنگ این همه گیری می‌جنگیم، بازگشت و احیای مجدد بیماری ابولا در آفریقا یک یاد‌آور جدی است که [نشان می‌دهد] برای تامین امنیت سلامت، تقویت سیستم‌های بهداشت جهانی، و ایجاد سیستم های هشداردهنده فوری برای پیشگیری، تشخیص، و واکنش سریع به تهدید‌های بیولوژیکی در آینده، باید همزمان با هم کار کنیم؛ چرا که [احتمالاً ظهور آنها] در آینده ادامه خواهد داشت.»

رئیس جمهوری آمریکا متعهد شد که دو میلیارد دلار سرمایه مالی برنامه «کووکس» را تا سال ۲۰۲۲ تامین کند. این تعهد دنبال کننده یک کمک مالی دو میلیارد دلاری دیگر است که کنگره آمریکا آن را دو ماه پیش پیشنهاد کرده بود که باید تا پایان ماه جاری پرداخت شود.

طرح «کووکس» با همکاری مشترک سازمان بهداشت جهانی، یک آژانس متعلق به سازمان ملل متحد که مسئولیت بهداشت عمومی بین‌المللی را به عهده دارد، اداره می شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، پس از متهم کردن این سازمان در سرپوش گذاشتن بر اشتباهات چین در کنترل ویروس کرونا در ابتدای همه‌گیری جهانی، رسماً آمریکا را از سازمان بهداشت جهانی خارج کرد.

پرزیدنت بایدن گفت: «ما باید برای اصلاح و تقویت سازمان بهداشت جهانی با یکدیگر همکاری کنیم.» وی افزود: «ما به سیستمی در سازمان ملل متحد نیاز داریم که توجه خود را بر تهدید‌های بیولوژیکی متمرکز کند و بتواند سریعاً برای هدف گرفتن آنها وارد عمل شود.»

XS
SM
MD
LG