U.S.-Russia summit in Geneva
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای از تحریم‌های حقوق بشری علیه بلاروس خبر داد

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، کانادا و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند در اقدامی هماهنگ، تحریم‌هایی علیه بلاروس و در واکنش به فرود اجباری هواپیمای مسافربری، اعمال کرده‌اند. آمریکا ۱۶ شخصیت حقیقی و پنج شخصیت حقوقی بلاروس را تحریم کرد.

در بیانیه‌ای که از سوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ۳۱ خرداد منتشر شد، ایالات متحده، بریتانیا، کانادا و اتحادیه اروپا اعلام کردند در موضعی واحد خواستار پایان دادن به روش‌های سرکوبگرانه دولت بلاروس علیه مردم این کشور هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم با صدور بیانیه‌ای گفت این تحریم‌ها در واکنش به اقدام بلاروس در فرود آوردن اجباری یک هواپیما و همچنین ادامه سرکوب مردم بلاروس وضع شده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود تحریم شدگان، نقش اصلی در جلوگیری از فعالیت رسانه‌های مستقل، دستگیری‌ها با انگیزه سیاسی، تعقیب قضایی و محکوم کردن تظاهرات کنندگان مسالمت‌آمیز، خبرنگاران و چهره‌های سیاسی داشته‌اند. این وزارتخانه می گوید که آنها همچنین در یورش‌های بدون توجیه علیه دفاتر اصلی مخالفان و خانه‌هایشان و همچنین در نقض شدید حقوق کسانی که بدون توجیه دستگیر شده و شکنجه‌های گزارش شده، دخالت داشته‌اند.

دولت بلاروس روز دوم خرداد  با فرود آوردن اجباری یک هواپیمای مسافربری، یکی از سرنشینان را که از مخالفان رئیس جمهوری بلاروس است، بازداشت کرد. آمریکا و اتحادیه اروپا آن زمان این اقدام را «خطرناک و تحریک آمیز» و نمونه ای از «تروریسم دولتی» خواندند.   

مقام های بلاروس با اخطار جعلی وجود بمب در پرواز «اف آر ۴۹۷۸» رایان ایر، خلبان هواپیما را وادار کردند تا در فرودگاه مینسک به زمین بنشیند و به دنبال آن روزنامه نگار مخالف به نام «رایان پراتاسویچ» را بازداشت کردند. 

FILE PHOTO: Ryanair Chief Executive O'Leary addresses a news conference in Vienna
مدیر عامل «رایان‌ایر» جزییات نقشه بلاروس برای فرود آوردن اجباری هواپیمای این شرکت را توضیح داد
مایکل اولری، مدیر عامل شرکت هواپیمایی «رایان‌ایر»، در پارلمان بریتانیا حاضر شد تا شواهد مربوط به تغییر مسیر پرواز یک هواپیمای این شرکت را که از یونان به لیتوانی می‌رفت اما در پایتخت بلاروس فرود آمد، به قانون گذاران بریتانیایی ارائه دهد.