لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

فرود اجباری هواپیمای مسافربری در بلاروس؛ آمریکا و اتحادیه اروپا آن را نمونه «تروریسم دولتی» خواندند


هواپیمای بوئینگ شرکت رایان ایر که از آتن برخاسته و از سوی بلاروس ردیابی شد
هواپیمای بوئینگ شرکت رایان ایر که از آتن برخاسته و از سوی بلاروس ردیابی شد

دولت بلاروس با فرود اجباری یک هواپیمای مسافربری، یکی از سرنشینان را که از مخالفان رئیس جمهوری بلاروس است، بازداشت کرد. آمریکا و اتحادیه اروپا این اقدام را «خطرناک و تحریک آمیز» و نمونه ای از «تروریسم دولتی» خواندند.

مقام های بلاروس روز یکشنبه دوم خرداد با اخطار جعلی وجود بمب در پرواز «اف آر ۴۹۷۸» رایان ایر، خلبان هواپیما را وادار کردند تا در فرودگاه مینسک به زمین بنشیند و به دنبال آن روزنامه نگار مخالفی بنام «رایان پراتاسویچ» را بازداشت کردند.

(به روز رسانی شده در دوشنبه شب) جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا دوشنبه شب به این رویداد واکنش نشان داد. براساس بیانیه کاخ سفید، آقای بایدن گفت: من هم به دیگران در مورد تحقیقات و پیدا کردن حقایق کامل این قضیه، می‌پیوندم. من از خبرهایی از اتحادیه اروپا برای تحریم‌های هدفمند اقتصادی و دیگر اقدامات استقبال می‌کنم و از تیم خود خواسته‌‌ام اقدامات منطبقی برای مسئول نگه داشتن عوامل آن و در هماهنگی نزدیک با اتحادیه اروپا و دیگر متحدان و شرکا و نهادهای بین‌المللی تدارک ببینند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه ای اقدام دولت بلاروس و بازداشت یکی از مخالفان را «شوکه کننده» خواند و تاکید کرد فرود اجباری هواپیما، جان ۱۲۰ مسافر آن از جمله چند آمریکائی را به خطر انداخته است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد از سازمان بین المللی هوانوردی مسافری خواسته است تا برای بررسی این رویداد اجلاس ویژه ای تشکیل دهد.

سویتلانا تسیخانوسکایا، رهبر مخالفان بلاروس می گوید لوکاشنکا از هر وسیله ای برای سرکوب استفاده می کند. الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس از ۲۶ سال پیش در قدرت است.

خانم تسیخانوسکایا گفت: «۲۶ سال است که کشور ما با دیکتاتوری اداره می شود و مردم بلاروس احساس ترس ویژه ای دارند. اما در سه سال اخیر نسلی جدید با اعتراضات خود نشان داده اند که از بی ثباتی خسته شده ا ند و خواستار پیشرفت و توسعه هستند.»

XS
SM
MD
LG