لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

اپوزیسیون بلاروس می‌گوید اعترافات تلویزیونی روزنامه‌نگار مخالف دولت «اجباری» بوده است


گریه رومان پراتاسویچ در تلویزیون دولتی بلاروس، ۱۳ خرداد ۱۴۰۰. اپوزیسیون بلاروس تلویزیون دولتی آن کشور را به پخش «اعترافات اجباری» پراتاسویچ متهم کرده است.
گریه رومان پراتاسویچ در تلویزیون دولتی بلاروس، ۱۳ خرداد ۱۴۰۰. اپوزیسیون بلاروس تلویزیون دولتی آن کشور را به پخش «اعترافات اجباری» پراتاسویچ متهم کرده است.

اپوزیسیون بلاروس می‌گوید ویدئویی که از یک روزنامه‌نگار مخالف در تلویزیون دولتی این کشور پخش شد به صورت اجباری گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، در این ویدئو ۹۰ دقیقه‌ای، رومان پراتاسویچ گریان ظاهر شد و گفت از فعالیت‌های خود پشیمان است. آقای پراتاسویچ همچنین گفت به الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، احترام می‌گذارد و او را مردی با اراده‌ای آهنین می‌داند.

او همچنین افزود که از فعالیت سیاسی خسته شده است و تنها می‌خواهد خانواده تشکیل دهد و یک زندگی عادی داشته باشد.

زمانی که پراتاسویچ به گریه‌ افتاد و با دست صورتش را پوشاند، جای دستبند برمچ دست او توجه بسیاری را به خود جلب کرد. پخش این ویدئو با اعتراضات زیادی از سوی مخالفان، روزنامه‌نگاران، و مقامات غربی همراه شد.

سوياتلانا تيخانوسكايا، كانديدای مخالف اصلی در انتخابات رياست جمهوری بلاروس، در ماه اوت سال ۲۰۲۰ گفت پراتاسويچ و ديگرانی كه از زندان صحبت مي‌كنند «به طور یقین مورد شكنجه و تجاوز قرار گرفته‌اند.»

ویدئوی پراتاسویچ از کانال دولتی «او ان تی» پخش شد.

آقای پراتاسویچ یک کانال تلگرامی محبوب را راه‌اندازی کرده بود و از آن طریق به سازماندهی تظاهرات علیه لوکاشنکو کمک می‌کرد. او در این ویدئو توبه کرد و گفت خود را برای به راه انداختن آشوب‌های جمعی مقصر می‌داند.

این اتهامات حکم ۱۵ سال زندان را برای او به همراه خواهد داشت.

رومان پروتاسویچ ۲۶ ساله با دوست دختر خود از آتن به لیتوانی می‌رفت که هواپیما در میانه راه تغییر مسیر داد و در مینسک فرود آمد. او در فرودگاه گفت: «اینجا من را می‌کشند.»

XS
SM
MD
LG