لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

وزیران خارجه گروه هفت: اقدام بلاروس در بازداشت یک خبرنگار را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می‌کنیم


وزيران خارجه گروه هفت در جریان آخرین دیدار خود در لندن
وزيران خارجه گروه هفت در جریان آخرین دیدار خود در لندن

وزیران خارجه کشورهای کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا به همراه نماینده عالی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای اقدام بی‌سابقه بلاروس در بازداشت یک خبرنگار از راه فرود آوردن اجباری یک هواپیمای مسافربری را به شدیدترین شکل ممکن محکوم کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ششم خرداد از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، وزیران خارجه گروه هفت اعلام کردند به هماهنگی برای افزایش تحریم‌ها و دیگر اقدام‌های مقتضی برای پاسخگو کردن مقامات بلاروس، ادامه می‌دهند.

وزیران خارجه گروه هفت همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط رامان پراتاسویچ، خبرنگار دستگیرشده، و دیگر خبرنگاران و زندانیان سیاسی در بند در بلاروس شدند.

دولت بلاروس روز دوم خرداد با فرود اجباری یک هواپیمای مسافربری، یکی از سرنشینان آن هواپیما را که از مخالفان رئیس جمهوری بلاروس است، بازداشت کرد. آمریکا و اتحادیه اروپا این اقدام را «خطرناک و تحریک آمیز» و نمونه ای از «تروریسم دولتی» خواندند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، هم پیشتر با صدور بیانیه ای اقدام دولت بلاروس و بازداشت یکی از مخالفان را «شوکه کننده» خواند و تاکید کرد فرود اجباری هواپیما، جان ۱۲۰ مسافر آن از جمله چند آمریکائی را به خطر انداخته است.

XS
SM
MD
LG