اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در برابر پارلمان اروپا در بروکسل سخنرانی می کند. ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰
نمایی از پارلمان اروپا - آرشیو

پارلمان اروپا در نشست روز پنجشنبه ۲۷ آذر ماه خود، با تصویب قطعنامه‌ای، از نقض فاحش حقوق بشر در ایران به شدت انتقاد کرد و از جمهوری اسلامی خواست فورا به این اقدامات پایان دهد.

این قطعنامه با ۶۱۴ رای موافق، ۱۲ مخالف و ۶۳ ممتنع تصویب شد و به بازداشت‌های خودسرانه، ارعاب و سرکوب منتقدان، اعترافات اجباری، اعدام‌ها و نقض حقوق اقلیت‌ها در ایران می‌پردازد.

پارلمان اروپا همچنین از حبس نسرین ستوده وکیل حقوق بشر ایرانی، اعدام روح‌الله زم مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز و اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر و از معترضان مرداد ۹۷ ایران شدیدا انتقاد کرده است.

Nasrin Sotoudeh, Activist, Iran, Prisoner
نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، به زندان قرچک ورامین منتقل شد
همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، می‌گوید که در پی مخالفت با تمدید مدت زمان مرخصی خانم ستوده، این وکیل دادگستری بار دیگر به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.
جاوید رحمان
گزارشگر ویژه سازمان ملل اقدام ایران در اعدام نوید افکاری را «نقض فاحش حق زندگی» دانست؛ انتقاد از تلاش برای خاموش کردن صدای معترضان
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، اقدام رژیم جمهوری اسلامی در اعدام نوید افکاری، قهرمان کشتی، که در پی حضور در اعتراضات به فساد و بحران اقتصادی در ایران بازداشت شده بود را محکوم کرد.

این قطعنامه همچنین از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو خواسته است برای جلوگیری از اعدام احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، فورا اقدام کنند و به دیگر زندانیان دوتابعیتی در زندان‌های جمهوری اسلامی نیز اشاره کرده است.

«احمدرضا جلالی» در کنار همسر خود «ویدا مهران‌نیا»
همسر احمدرضا جلالی می‌گوید اجرای حکم اعدام این پزشک دوتابعیتی زندانی در ایران به تعویق افتاده است
پس از انتشار اخباری مبنی بر انتقال احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، به زندان رجایی شهر برای اجرای حکم اعدام، همسر او می‌گوید که حکم اعدام آقای جلالی برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاده است.

این قطعنامه یک روز پس از قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران از سوی مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد. 

روح‌الله زم، فرزند محمدعلی زم روحانی شیعه و از مقامات سابق جمهوری اسلامی ایران، در فرانسه پناهنده شده بود، اما جمهوری اسلامی سال گذشته از بازداشت و انتقال او به ایران خبر داد و او را در پی صدور حکم اعدام از سوی قاضی تحت تحریم آمریکا، صلواتی به دار آویختند. 

وزیر خارجه آمریکا ۲۴ آذر در توئیتی، اعدام روح‌الله زم را «ناعادلانه و وحشیانه» توصیف و آن را قویا محکوم کرد.

Secretary of State Mike Pompeo arrives to speak at a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, Sept. 2,…
مایک پمپئو از واکنش اروپا به اعدام روح الله زم در ایران استقبال کرد؛ واکنش برخی اعضای کنگره به این اعدام
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اعدام یک روزنامه نگار در ایران گفت که جهان باید جمهوری اسلامی را به خاطر «اقدمامات خلاف وجدان» آن پاسخگو نگه دارد. 

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز ۱۶ مهر امسال از نقض فاحش حقوق بشر در ایران، از جمله صدور حکم اعدام در دادگاه‌های ناعادلانه، ابراز نگرانی عمیق کرد.

کلی کرفت در سخنانی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل گفت که آمریکا همچنان از نقض فاحش حقوق بشر در ایران، از جمله احکام اعدام در پی برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه و اعترافات اجباری از طریق اعمال شکنجه، به شدت نگران است.