لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۵

همسر احمدرضا جلالی می‌گوید اجرای حکم اعدام این پزشک دوتابعیتی زندانی در ایران به تعویق افتاده است


احمدرضا جلالی در کنار همسر خود ویدا مهران‌نیا. دکتر جلالی از سال ۱۳۹۵ در ایران زندانی است.
احمدرضا جلالی در کنار همسر خود ویدا مهران‌نیا. دکتر جلالی از سال ۱۳۹۵ در ایران زندانی است.

پس از انتشار اخباری مبنی بر انتقال احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، به زندان رجایی شهر برای اجرای حکم اعدام، همسر او می‌گوید که حکم اعدام آقای جلالی برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاده است.

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، روز چهارشنبه ۱۲ آذر در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا گفت، که صبح امروز به خانم موسویان، وکیل احمدرضا جلالی، اطلاع داده شد که اجرای حکم چند روز به تعویق افتاده است و آقای جلالی برای اجرای حکم به زندان رجایی شهر منتقل نمی‌شود. به گفته خانم مهران‌نیا در دادسرای انقلاب به وکیل اعلام شده که این دستور از «مقامات بالا» رسیده است.

در روزهای اخیر خبرهای ضد و نقیضی درباره اعدام احتمالی این شهروند دو تابعیتی به گوش می‌رسد. به گفته خانم مهران‌نیا، وقتی وکیل پرونده روز سه‌شنبه ۱۱ آذر به دادسرای انقلاب مراجعه کرد در ابتدا به او گفته شد که اجرای حکم آقای جلالی یک هفته دیگر به تعویق افتاده است. اما پیش از خروج وکیل از دادسرای انقلاب مقامات قضائی به او گفتند که حکم تغییر کرده و قرار است آقای جلالی ساعت ۵ بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۱۱ آذر برای اجرای حکم به زندان رجایی شهر منتقل شود.

خانم مهران‌نیا در رابطه با به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام همسرش به صدای آمریکا گفت: «من روز سه‌شنبه با وزارت امور خارجه سوئد گفتگویی داشتم و فکر می‌کنم دلیل به تعویق افتادن حکم اعدام، روابط میان ایران و سوئد است ... اما هیچ اطلاع خاصی ندارم که چه گفتگوهای دیپلماتیکی بین مقامات ایران و سوئد صورت گرفته است.»

همسر احمدرضا جلالی به صدای آمریکا گفت: «این حکم همچنان پابرجا است و دلیل به تعویق افتادن حکم را نمی‌دانم. ولی امیدوارم این مسئله از طریق روابط بین کشورها حل شود و آقای جلالی به نزد خانواده بازگردد.»

احمدرضا جلالی در سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت شد. او سپس توسط دادگاه انقلاب ایران به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم شد. دیوان عالی نیز درخواست بازبینی این حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

پیشتر همسر آقای جلالی ضمن اشاره به خطرناک بودن وضعیت این پزشک و پژوهشگر زندانی در ایران، به صدای آمریکا گفته بود:‌ «دیگر هیچ امیدی ندارم و نمی‌دانم چه خواهد شد. ... احمدرضا چندین سال در ایران محقق نمونه شناخته شده بود و حقش نیست مقامات ایرانی به هر دلیل احمدرضا را قربانی کنند. هیچ دلیل محکمه‌پسندی علیه احمدرضا وجود ندارد و از جمهوری اسلامی می‌خواهیم حکم احمدرضا را لغو و او را آزاد کنند.»

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» که به تازگی با انتشار مقاله‌ای در تارنمای خود به بررسی تاریخچه گروگان‌گیری در رژیم جمهوری اسلامی ایران پرداخته با اشاره به امتناع دولت ایران از به رسمیت شناختن تابعیت مضاعف شهروندان ایرانی، اعلام کرده که رژیم ایران با همین استدلال، شهروندان دو تابعیتی را از برخوردار شدن از حق خدمات کنسولی کشور محل اقامت‌شان محروم می شوند. به نوشته این سازمان، رژیم ایران در حقیقت دقیقاً به دلیل تابعیت مضاعف این افراد، آنها را هدف قرار می‌دهد تا از این بهانه به عنوان مهره‌ای برای چانه‌زنی در مذاکرات با کشورهای غربی استفاده کند.

رژیم ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG