لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، به زندان قرچک ورامین منتقل شد


نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران
نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران

همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، می‌گوید که در پی مخالفت با تمدید مدت زمان مرخصی خانم ستوده، این وکیل دادگستری بار دیگر به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، به صدای آمریکا گفت، در حالی که پزشکی قانونی مرخصی این وکیل دادگستری را برای مدت دو هفته تمدید کرده بود، خانم ستوده روز چهارشنبه ۱۲ آذر با تماسی از سوی دادسرای ناحیه ۷ - دادیاری ناظر بر زندان قرچک ورامین - برای سپری کردن ادامه محکومیت خود احضار و به آن زندان منتقل شده است.

آقای خندان می‌گوید،‌ انتقال دوباره این وکیل دادگستری به زندان قرچک در حالی است که روز دوشنبه ۱۰ آذر یک کمیسیون پزشکی در پزشکی قانونی به منظور رسیدگی به وضعیت ناراحتی قلبی خانم ستوده تشکیل شد. متخصص بیماری‌های عفونی حاضر در آن جلسه در رابطه با وضعیت بهبودی خانم ستوده پس از ابتلا به ویروس کرونا، به او گفت: «شما فعلا ناقل هستید، تا دو هفته دیگر احتیاج به استراحت و قرنطینه دارید، و نباید بدون ماسک از اتاق بیرون بیایید.»

همچنین به گفته رضا خندان، در این کمیسیون بر اساس مدارک پزشکی سابق خانم ستوده در بیمارستان طالقانی تهران و بهداری زندان از او خواسته شده بود که طی روزهای آینده برای آزمایش سی تی آنژیو به مرکز قلب تهران مراجعه کند تا پزشک مربوطه تصمیم‌گیری لازم را در رابطه با وضعیت سلامت قلب خانم ستوده نیز انجام دهد.

رضا خندان همچنین در رابطه با اصرار مقامات برای انتقال مجدد خانم ستوده به زندان، به صدای آمریکا گفت: «میان مقامات اختلاف‌نظرهایی در رابطه با مرخصی آمدن و یا نیامدن خانم ستوده است. به این شکل نیست که با سیستمی یک‌پارچه طرف باشیم.‌ احتمال دارد دادستانی و یا بخشی از دادستانی نظری داشته باشد و نهادهای دیگر نظری دیگر. وقتی نسرین به داخل زندان رفت به ما گفتند: نروید، شاید [مرخصی] تمدید شود. آن جا متوجه شدم تا لحظه آخر اختلاف‌نظر و کشمکشی بوده که به نگهبانی گفته بودند به خانواده بگویید نروند تا تعیین تکلیف شود. نهایتا گفتند که او به داخل زندان منتقل شده است.»

پیشتر صدای آمریکا در مطلبی به نقل از همسر این وکیل و مدافع حقوق بشر زندانی که روز چهارشنبه ۲۱ آبان از سوی زندان به مرخصی اعزام شده بود گزارش داده بود که ابتلای خانم ستوده به کرونا پیش از مرخصی و در زندان بوده است.

همزمان انجمن قلم آمریکا و انجمن قلم آلمان به همراه بنیاد «زندگی درست» ضمن اعتراض به حکم ناعادلانه زندان نسرین ستوده خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط او شدند. آنها خواسته‌اند که مرخصی فعلی خانم ستوده به آزادی دائمی او منجر شود.

نسرین ستوده که به خاطر دفاع از زندانیان سیاسی، از سوی جمهوری اسلامی به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» به ۳۳ سال زندان محکوم و زندانی شده بود، روز شنبه، ۱۷ آبان، با تودیع وثیقه برای درمان به شکل موقت از زندان به مرخصی رفت.

پیش از این نیز کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد در مورد وضعیت خانم ستوده هشدار داده و خواستار آزادی فوری او برای دستیابی به خدمات درمانی شده بودند.

نسرین ستوده در زمان حبس بارها در اعتراض به رعایت نشدن اصول دادرسی عادلانه در فرایند محاکمه و رعایت نشدن حقوق زندانیان سیاسی در زمان گذراندن محکومیت‌شان دست به اعتصاب غذا زده بود.

پیش از این رابرت منندز، سناتور ارشد دموکرات آمریکا، روز ۲۰ شهریور در توئیتر خود نوشته بود که نسرین ستوده، مدافع حقوق بشر ایرانی، هرگز نباید از ابتدا زندانی می‌شد. وی در ادامه پیام خود در توئیتر نوشته بود،‌ ایران باید فورا و بدون قید و شرط نسرین ستوده را آزاد کند و به اعتصاب غذای او پیش از آن که حال او وخیم‌تر شود پایان دهد.

همچنین دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته بود تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

ایالات متحده آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG