لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۶

گزارشگر ویژه سازمان ملل اقدام ایران در اعدام نوید افکاری را «نقض فاحش حق زندگی» دانست؛ انتقاد از تلاش برای خاموش کردن صدای معترضان


 جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، اقدام رژیم جمهوری اسلامی در اعدام نوید افکاری، قهرمان کشتی، که در پی حضور در اعتراضات به فساد و بحران اقتصادی در ایران بازداشت شده بود را محکوم کرد.

به گزارش جروزالم پست، آقای رحمان روز سه شنبه ۶ آبان در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل که به طور مجازی برگزار شد، با اشاره به سرکوب مخالفان جمهوری اسلامی در داخل ایران گفت: «الگوی آشکاری از تلاش برای خاموش کردن مخالفت همگانی نسبت به شرایط اقتصادی، سیاسی، و اجتماعی در ایران وجود دارد.»

جاوید رحمان گفت: «در ماه‌های اخیر مواردی از صدور احکام اعدام و اجرای آن علیه افرادی که متهم به شرکت در اعتراضات بودند، روی داده است.»

وی با اشاره به محاکمه و اعدام نوید افکاری گفت: «این نقض فاحش حق زندگی، به رغم وجود ادعاهایی مبنی بر اخذ اعترافات اجباری در نتیجه شکنجه و سایر موارد جدی نقض دادرسی عادلانه، تازه‌ترین مورد اعدام از یک رشته احکام اعدام مرتبط با اعتراضات است.»

آقای رحمان همچنین گفت که در گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، به نقض سیستماتیک حقوق بشر توسط حکومت به ویژه در سرکوب معترضان آبان سال گذشته از طریق بازداشت گسترده، شکنجه، و صدور احکام سنگین قضایی و آزار افرادی که به دنبال دادرسی عادلانه بوده‌اند، اشاره کرده است.

اعدام نوید افکاری که جاوید رحمان در سخنان خود آن را محکوم کرد، انتقادات شدیدی را در میان مقامات جهان، نهادهای مدافع حقوق بشر، و فعالان مدنی ایرانی برانگیخت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با اشاره به اعدام نوید افکاری ضمن استقبال از اقدام رهبران جهان در لغو دیدارهای‌شان با جواد ظریف، گفت که سبعیت رژیم ایران باید عواقبی در پی داشته باشد.

نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی، روز شنبه ۲۲ شهریور در شیراز اعدام و در روستای سنگر، سپیدان استان فارس با حضور برخی از اعضای خانواده تحت تدابیر شدید امنیتی به خاک سپرده شد.

وحید و حبیب، برادران این کشتی‌گیر نیز به اتهامات مشابهی به ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده‌اند. این در حالی است که برادران افکاری ضمن رد اتهامات وارده، به ویژه قتل یک مأمور امنیتی، به کرات گفته بودند که آنها تحت فشار و شکنجه شدید مجبور به اعترافات غیرواقعی شده‌اند. این دو برادر از هنگام اعدام نوید افکاری اجازه ملاقات نداشته‌اند.

ایالات متحده آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور، را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG