لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۸

مایک پمپئو از واکنش اروپا به اعدام روح الله زم در ایران استقبال کرد؛ واکنش برخی اعضای کنگره به این اعدام


مایک پمپئو
مایک پمپئو

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به اعدام یک روزنامه نگار در ایران گفت که جهان باید جمهوری اسلامی را به خاطر «اقدمامات خلاف وجدان» آن پاسخگو نگه دارد.

آقای پمپئو، روز سه شنبه ۲۵ آذر، در توئیتی نوشت که ایالات متحده گام هایی را که دولت های اروپایی در این باره برداشته اند، تحسین می کند.

وزیر خارجه آمریکا توئیتی از وزارت خارجه فرانسه را بازنشر کرده است که در آن آمده است: به دنبال «اعدام وحشیانه و غیرقابل قبول ، روح الله زم خبرنگار ایرانی، سفیر ما در ایران، نظیر سفیران آلمان، اتریش و ایتالیا، حضور خود در مجمع تجاری اروپا و ایران را لغو کردند.» این نشست قرار بود این هفته برگزار شود.

آقای پمپئو در ادامه نوشته است که «مردم ایران سزاوار آزادی و رسانه های متنوع هستند، نه سانسور، بازداشت و اعدام خبرنگاران.»

واکنش‌ها در کنگره آمریکا

اعدام روح‌الله زم توسط جمهوری اسلامی واکنش‌های در نزد اعضای کنگره آمریکا نیز در پی داشت.

آقای زم در فرانسه پناهنده شده بود. او بعدا کانال تلگرامی «آمد نیوز» را راه انداخت که عموما اخبار و گزارش های فساد در جمهوری اسلامی و اخبار اعتراضات و تجمعات را منتشر می کرد. وی در شرایطی که به نوشته آسوشیتدپرس هنوز روشن نشده است، به ایران بازگردانده شد و پس از پخش اعترافات اجباری از وی، در دادگاهی به اعدام محکوم شد. حکم اعدام وی صبح روز شنبه ۲۲ آذر به اجرا در آمد.

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز ربایش و اعدام روح الله زم را محکوم کرده و در توئیتی نوشته است که اعدام زم تایید کننده بیشتر این موضوع است که «رژیم ایران به حکومت قانون احترام نمی گذارد.»

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با اشاره به این اعدام نوشته است که این امر نشان داد «خروج از برجام درست بود و بازگشت به برجام نه تنها فقط برای آمریکا، که برای مردم ایران هم فاجعه بار خواهد بود.»

همچنین سناتور مارکو روبیو در توئیتر خود نوشت: ایران روح الله زم را ربود و اعدام کرد. او این اقدام را وحشیانه و افشاکننده ماهیت رژیم ایران دانست.

این سناتور جمهوریخواه نیز تاکید کرد که بازگشت به توافق ناقص هسته‌ای ایران، موجب افزایش توانایی «رژیم شیطانی» خواهد شد.

پیشتر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت آینده جو بایدن نیز ضمن محکوم‌کردن اعدام «روح‌الله زم»، گفته بود دولت آینده آمریکا در ائتلاف با شرکای خود، در برابر «اقدامات ضد حقوق بشری رژیم ایران» خواهد ایستاد.

XS
SM
MD
LG