لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

اختصاصی | ۱۳ روز اعتصاب غذا و وخامت حال زهره سرو؛ تهدید مقامات زندان به قطع تلفن


زهره سرو، زندانی سیاسی محبوس در اوین
زهره سرو، زندانی سیاسی محبوس در اوین

در سیزدهمین روز از اعتصاب غذای زهره سرو، یک منبع مطلع در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا با اعلام کاهش شدید فشار خون، ضربان قلب، و قند خون این زندانی سیاسی در اوین، نسبت به وخامت حال او هشدار داد.

زهره سرو، زندانی سیاسی مشروطه‌خواه در اوین، از روز پنج‌شنبه دوم آذر در اعتراض به تداوم پرونده‌سازی، جلوگیری از آزادی مشروط یا مرخصی، و محرومیت از حق درمان اعتصاب غذا کرده است.

منبع نزدیک به این زندانی سیاسی روز چهارشنبه ۱۵ آذر به صدای آمریکا گفت که در سیزدهمین روز از اعتصاب غذا، فشار خون زهره سرو به شدت پایین آمده و به «هفت روی چهار» رسیده و ضربان قلبش نیز بین «۵۰ تا ۶۰» در نوسان است.

به گفته این منبع، میزان قند خون زهره سرو نیز در حال حاضر «۷۰» است و «امروز (پنج‌شنبه) سرم را هم نپذیرفته است.»

این منبع نزدیک به زهره سرو، همچنین تأکید کرد که مقامات قضایی، «نه‌تنها به شرایط حاد جسمی او رسیدگی نمی‌کنند»، بلکه در نبود ملاقات با خانواده، او را به «قطع کردن تلفن» تهدید کرده‌اند.

پیش از این، یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفته بود که زهره سرو در سال ۱۴۰۰ «پس از گذراندن دو سال و نیم در زندان قرچک» ورامین، برای مدت «۴۵ روز آزاد شده بود» اما بعدا دوباره بازداشت شد و «تقریبا سه سال است که در زندان اوین» به سر می‌برد. به گفته این منبع، پس از آتش‌سوزی سال ۱۴۰۱ در اوین، حکومتی‌ها به بهانه انتقال زهره سرو به بیمارستان برای مداوا، او را از زندان خارج کردند و برای مدت نزدیک به «پنج ماه به زندان قرچک تبعید شد.»

این منبع همچنین تأکید کرده بود که «بازجو و قاضی همان پرونده پیشین» در پرونده بعدی زهره سرو نیز حضور دارند و بازجو «خواسته‌هایی از او داشته» و از آن جا که زهره سرو برای اعتراف یا پذیرش آن «زیر بار نرفته، همچنان خط و نشان‌های روز اول ادامه دارد.»

منبع آگاه همچنین گفته با توجه به این که مادر زهره سرو «زمین‌گیر» است و نمی‌تواند به زندان برود، او از ملاقات نیز محروم است.

او افزود که بر اساس تشخیص پزشک، «رباط صلیبی و مینیسک پای راست» زهره سرو «پاره شده» و پزشک گفته «پارسال که ضربه دیده، ممکن بود با دارو و فیزوتراپی مداوا بشود، اما الآن حتما به جراحی نیاز دارد.»

محرومیت از حق درمان و فشارهای فراقانونی بر زندانیان در ایران، به ویژه بر فعالان مدنی و سیاسی، پیش از این نیز بارها توسط منابع خبری و نهادهای حقوق بشری گزارش شده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG