لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

منع فاطمه سپهری از ملاقات با فرزندانش؛ مسئولان زندان: سخنانش در بیمارستان «جرم» بود


فاطمه سپهری در بیمارستان
فاطمه سپهری در بیمارستان

پس از تأکید فاطمه سپهری بر حمایت از اسرائیل و تقبیح حمله تروریستی شبه‌نظامیان حماس، وکیل او اعلام کرد مقامات زندان به فرزندان این زندانی سیاسی گفته‌اند او مرتکب «جرم» شده و ممنوع‌الملاقات است.

خسرو علی‌کردی روز چهارشنبه ۱۰ آبان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که فرزندان فاطمه سپهری روز سه‌شنبه «جهت ملاقات به زندان مراجعه» کردند، اما مسئولان زندان اعلام کردند که فاطمه سپهری به دلیل «صحبت‌هایش در بیمارستان قائم» ممنوعیت ملاقات دارد و «مرتکب جرم شده است.»

این حقوقدان تأکید کرده که ممنوعیت ملاقات فاطمه سپهری «بدون رسیدگی به اتهام جدید، مغایر قانون است.»

فاطمه سپهری در نخستین پیام ویدئویی پس از بازداشت، با بیان این که علی خامنه‌ای پول مردم ایران را خرج گلوله برای حماس کرده است، گفته بود «ملت ایران در کنار ملت اسرائیل» ایستاده است.

فاطمه سپهری با سپاسگزاری از «همه هم‌میهنان» و «به‌خصوص شاهزاده رضا پهلوی» که پی‌گیر حال او بودند، افزوده بود: «۲۲ مهر تولد شهبانو فرح مادر ایران‌زمین را تبریک می‌گویم و از همه هم‌میهنان سپاسگزارم.»

این فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی نشسته بر تخت بیمارستان، با بیان این که «حمله حماس به اسرائیل را محکوم می‌کنم»، اضافه کرده بود: «از روزی که جمهوری اسلامی روی کار آمد خاورمیانه روی آرامش ندید» و «امیدوارم در این طوفان الاقصی که راه انداخته‌اند پرونده این‌ها (جمهوری اسلامی) بسته بشود ان‌شاءالله.»

او همچنین در پیام دیگری از بیمارستان تأکید کرده بود که «عمال خامنه‌ای قصد جانم را کرده‌اند.»

قوه قضاییه جمهوری اسلامی یک روز پیش هرگونه اقدام در طرفداری یا تأیید اسرائیل در فضای مجازی را جرم‌انگاری کرد.

این تصمیم قوه قضاییه در حالی اعلام می‌شود که واکنش‌های کاربران ایرانی به جنگ‌ اسرائیل و‌ حماس، همدردی با مردم اسرائیل و اعتراض به نقش حمایتی جمهوری اسلامی از شبه‌نظامیان حماس، به موج تازه‌ای از اعتراضات علیه سیاست‌های حکومت در فضای مجازی تبدیل شده است.

کانون مدافعان حقوق بشر پیشتر هشدار داده که جان فاطمه سپهری در خطر است و «بازگرداندن او به زندان تنها یک هفته بعد از انجام جراحی پیام واضحی دارد؛ حکومت قصد جان این زندانی سیاسی را کرده است.»

پیش از این، برادر فاطمه سپهری به صدای آمریکا گفته است که مقامات جمهوری اسلامی با انتقال این فعال سیاسی به زندان در حالی که به‌تازگی عمل قلب باز کرده، «قصد جان» او را کرده‌اند.

فاطمه سپهری در فاصله کوتاهی از کشته شدن مهسا امینی و آغاز اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شد و بیش از یک سال است در زندان به سر می‌برد. او از امضاکنندگان نامه درخواست برای برکناری علی خامنه‌ای و گذر از جمهوری اسلامی بوده است.

حسین و محمدحسین سپهری، دو برادر فاطمه سپهری، پس از انتقال او به بیمارستان به دلیل عارضه قلبی در زندان، در مقابل بیمارستان بازداشت شدند و اکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG