لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

ارتش زیمبابوه به «موگابه» مصونیت اعطا می‌کند؛ نادیده گرفتن اتهام کشتار جمعی


موگابه ۳۷ سال در قدرت بود.
موگابه ۳۷ سال در قدرت بود.

رابرت موگابه رئیس جمهوری پیشین زیمبابوه و همسرش از پیگرد قضائی مصون خواهند بود. ارتش به این دو مقام اجازه داده در کشور بمانند بی آنکه تحت تعقیب قضائی قرار بگیرند.

به گزارش سی ان ان، سخنگوی ارتش زیمبابوه روز پنجشنبه اعلام کرد در توافق میان موگابه با ارتش، به او و همسرش مصونیت داده شده است.

موگابه روز سه شنبه زیر فشار نظامیان از حکومت کناره گیری کرد و بدین ترتیب حکومت خودکامه و سرکوبگر ۳۷ ساله او بر کشور زیمبابوه پایان یافت.

اتهام کشتار جمعی

اعطای مصونیت به موگابه در حالی است که او به یک کشتار جمعی متهم است. او به کشتار جمعی مخالفان در دهه ۱۹۸۰ و تحکیم پایه های حکومت خودکامه متهم شده است.

در آن واقعه بیش از ۲۰ هزار نفر به دستور موگابه کشته شدند.

اتهام دیگر موگابه فساد مالی و زندگی پر تجمل در کشوری فقیراست پیش از به قدرت رسیدن موگابه زیمبابوه یک اقتصاد شکوفا داشت که آن اقتصاد در حکومت موگابه نابود شد و اکنون زیمبابوه ار فقیرترین کشورهای جهان است.

سرانجام هفته پیش نظامیان با حضور گسترده در خیابان های هراره، پایتخت و حصر خانگی موگابه و همسرش به حکومت او پایان دادند.

«امرسون مناگاگوا» معاون پیشین موگابه و از نزدیکان وی که در این اواخر از کشور فرار کرده بود، روز ۴ شنبه به هراره بازگشت وبه عنوان رئیس جمهوری موقت تا برگزاری انتخابات آینده کشوررا اداره خواهد کرد.

وی در پشت تمامی عملیات سرکوبگرانه رابرت موگابه در چهار دهه گذشته بوده و بازگشت وی به قدرت به بدبینی ها در مورد آینده زیمبابوه دامن زده است.

مورگان چانگرای نخست وزیر پیشین، رهبر عمده ترین حزب مخالف موگابه و طرفدار دموکراسی از نیروهای امنیتی خواسته است از سیاست و مداخله در امور سیاسی کشور خودداری ورزند و درکشمکش های سیاسی نقش بیطرفانه ای برعهده بگیرند. چانگرای خواستار برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG