لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

«موگابه» در مهلت تعیین شده استعفا نداد: مخالفان: او را استیضاح می‌کنیم


رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه
رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه

حزب حاکم زیمبابوه، پس از آنکه «رابرت موگابه» رئیس جمهوری ۹۳ ساله این کشور در مدت زمان تعیین شده از استعفا خودداری کرد، خواستار استیضاح او شد. حزب حاکم اعتقاد دارد دو روزه می تواند موگابه را از قدرت برکنار کند.

معاون دبیرکل حزب حزب زانو پی اف زیمبابوه اعلام کرد نمایندگان این کشور روز سه شنبه می توانند روند استیضاح موگابه را آغاز کرده و روز چهارشنبه هم او را از قدرت خلع کنند.

در همین حال، اتحادیه قدرتمند کهنه سربازان زیمبابوه در واکنش به عدم کناره گیری رابرت موگابه از رئیس جمهوری از ارتش خواست با اعلام بی طرفی حل این موضوع را به مردم محول کند.

کریس موتس وانگاوا، رئیس اتحادیه کهنه سربازان زیمبابوه گفت: «ما او را در تلویزیون دیدیم، در حالیکه تظاهر می کرد که همه چیز عادی است! او حتی گفت که ماه آینده ریاست کنگره حزب زانو پی اف را هم بر عهده خواهد داشت! اما ما می گوئیم، زمان موگابه به سر آمده و باید بلافاصله کناره گیری کند. در غیر اینصورت، مانند روزهای اخیر مردم را به خیابان ها می کشانیم.»

اما شب گذشته و در حضور فرماندهان نظامی آقای موگابه به جای استعفاء صریحاً خود را رئیس جمهوری خطاب کرد.

رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه گفت: «صرفنظر از جهات مثبت و منفی نحوه اعلام این نگرانی ها، به عنوان رئیس جمهوری و فرمانده کل قوا این نگرانی ها را موجه می دانم، و معتقدم که در نهایت صداقت و میهن پرستی، و با هدف بهبود زندگی مردم ابراز شده است.»

روز دوشنبه ۲۹ آبان، دانشجویان دانشگاه حراره پایتخت زیمبابوه با تعطیل کردن کلاس ها و با شعارهای ضدموگابه در محوطه آن دانشگاه تظاهرات کردند.

تا چند روز پیش، مردم زیمبابوه هنگام نام بردن از رابرت موگابه که در ۳۷ سال اخیر رئیس جمهوری آن کشور است باید کلیه احترامات فائقه را رعایت می کردند.

اما حال این دانشجویان صریحاً می گویند آقای موگابه باید از تمام سمت هایش کناره گیری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG