لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

همسر رابرت موگابه به دنبالش جانشینی اوست؛ چهار نکته درباره گریس موگابه


با برکناری یک معاون موگابه، شانس گریس موگابه از بقیه بیشتر شد.
با برکناری یک معاون موگابه، شانس گریس موگابه از بقیه بیشتر شد.

همسر رئیس جمهوری کهنسال زیمبابوه گام بزرگی برای رسیدن به جانشینی شوهرش به عنوان رهبر کشور برداشت.

به گزارش اسوشیتدپرس، رابرت موگابه ۹۳ ساله که اکنون سالخورده ترین رئیس دولت در دنیا به شمار می آید، این هفته معاون قدیمی خود «امرسون منانگاگوا» را که مدتها بود به عنوان گزینه احتمالی جانشینی او شناخته می شد، برکنار کرد.

اکنون همسر جنجالی او یعنی «گریس موگابه» که چندین جنجال مهم را از سر گذرانده، یکی از دو معاون رابرت موگابه شده است و از گزینه های اصلی جانشینی او به حساب می آید.

چند نکته جالب درباره او:

یک

گریس موگابه در دفتر رئیس جمهوری منشی بود. در آن زمان موگابه با نخستین همسرش «سالی» زندگی می کرد. سالی موگابه از بیماری کلیه رنج می برد و بالاخره در سال ۱۹۹۲ بیماری او را کشت. گریس از شوهرش جدا شد و سال ۱۹۹۶ با موگابه ازدواج کرد. در عروسی آنها نلسون ماندلا و دیگر رهبران آفریقائی حضور داشتند.

رابرت موگابه و همسرش در یک مراسم سنتی در زیمباوه
رابرت موگابه و همسرش در یک مراسم سنتی در زیمباوه

دو

بانوی اول ۵۲ ساله، زاده آفریقای جنوبی، در چند سال اخیر مشهورتر و مهم تر شده و و در ماه های اخیر به شدت از شوهر بیمارش دفاع کرده است. او گفته است که اگر هم شوهرش پیش از رأی گیری بمیرد، جنازه اش باید در انتخابات سال آینده شرکت کند.

سه

اوایل امسال، یک مانکن آفریقای جنوبی، بانوی اول زیمباوه را متهم کرد که با یک کابل برق در هتلی در ژوهانسبورگ کتکش زده است. پس از این بود که دولت آفریقای جنوبی با اعطای مصونیت دیپلماتیک اجازه داد گریس موگابه بگریزد اما گریس بعداً مانکن بیست ساله را به تهاجم به خود متهم کرد.

مدلی که همسر موگابه را متهم کرد او را زده است.
مدلی که همسر موگابه را متهم کرد او را زده است.

چهار

گریس موگابه قبلاً هم یک عکاس روزنامه را که کوشید از او به هنگام خرید در هنگ کنگ عکس بگیرد، مورد حمله قرار داد و با استفاده از مصونیت دیپلماتیک گریخته بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG