لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

موگابه از ریاست حزب حاکم زیمبابوه برکنار شد


مخالفان موگابه خواستار کناره گیری او از قدرت شدند.
مخالفان موگابه خواستار کناره گیری او از قدرت شدند.

حزب حاکم زیمبابوه به برکناری رابرت موگابه رئیس جمهوری این کشور، از رهبری حزب رای داد.

این حزب در نشست روز یکشنبه ۲۷ آبان، امرسون منان گاگوا، معاون آقای موگابه را که هفته پیش توسط او برکنار شده بود به رهبری حزب منصوب کرد.

رهبران حزب همچنین همسر آقای موگابه را از ریاست اتحادیه زنان حزب اخراج کردند.

رئیس حزب مخالف دولت، اینوسنت گونس، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که اگر آقای موگابه از ریاست جمهوری کنار نرود، استیضاح خواهد شد. او گفت که ام دی سی-تی، حزب مخالف دولت و زانو-پی اف، حزب حاکم، توافق کرده‌اند که در این مورد به طور مشترک و هماهنگ عمل کنند.

به گفته او، دو حزب به موگابه تا صبح سه شنبه فرصت کناره گیری داده‌اند.

اجلاس اضطراری حزب زانو اف پی برای تعیین تکلیف ریاست جمهوری در زیمبابوه پنج روز بعد از کودتای نظامی در آن کشور تشکیل شد.

اوبرت امپوفو، رئیس اجلاس اضطراری حزب در این نشست گفت: «همه می‌دانیم که نیروهای مسلح زیمبابوه برای حمایت از قانون اساسی و حق مردم در تعیین آینده خود در سیاست دخالت کرده‌اند. این اقدام زمینه تصمیم گیری سرنوشت ساز این نهاد در مورد عالی ترین مقام سیاسی در کشور را فراهم کرده، که نقطه عطف مهمی در تاریخ زیمبابوه شمرده می‌شود.»

در روزهای اخیر نمایندگان مجلس زیمبابوه به اقدامات آقای موگابه در اخراج معاون رئیس جمهوری و دادن اختیارات بیشتر به همسرش، به شدت انتقاد کردند.

یوکای سیمبانگاوی، از نمایندگان مجلس زیمبابوه گفت: «جای تاسف است که پرزیدنت به همسر خود اجازه داده تا از اختیاراتش سوء استفاده کند. این کار به تخریب حزب و حکومت منجر شده است.»

روز شنبه، یکروز پیش از نشست اضطراری حزب، ده ها هزار تن از ساکنان حراره پایتخت زیمبابوه طی تظاهراتی که تا ۲۰۰ متری کاخ محل اقامت رابرت موگابه ادامه یافت، با ادامه ریاست جمهوری او مخالفت کردند؛ اعتراضاتی که به سرعت به سایر شهرهای بزرگ در آن کشور نیز سرایت پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG