لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

چند روز بعد از بازداشت خانگی، رابرت موگابه در انظار عمومی دیده شد


در حالیکه پیشتر گزارش شده بود ارتش زیمبابوه با کنترل امور، رئیس جمهوری این کشور را در بازداشت خانگی نگه داشته، روز جمعه رابرت موگابه در یک مراسمی عمومی شرکت کرد.

در عکس هایی که روز جمعه ۲۶ آبان منتشر شده، آقای موگابه در یک مراسم فارغ التحصیلی دانشگاه در حومه هراره دیده شد. او در این مراسم در سخنانی کوتاه، آغاز مراسم را اعلام کرد.

از سه روز پیش، ارتش زیمبابوه کنترل امور را در این کشور آفریقایی به دست گرفت و اعلام شد رئیس جمهوری و همسرش در بازداشت خانگی هستند.

رابرت موگابه که پیرترین رئیس جمهوری در قدرت دنیا است، بعد از چهار دهه حضور در قدرت، به افزایش بیماری در صدد برگزیدن جایگزین خود است.

کودتا ظاهراً بعد از آن صورت گرفت که موگابه قصد داشت بعد از اخراج معاونش از حزب، همسر ۵۲ ساله اش را به جانشینی خود تعیین کند. البته سخنگوی ارتش می گوید قصد آنها کودتا نیست. ارتش در بیانیه روز جمعه از مذاکراتی با موگابه خبر داد و از او به عنوان «رئیس جمهور و فرمانده کل قوا» یاد کرد.

موگابه هفته پیش دست به تغییراتی زد و همسر خود کریس را جایگزین یکی از معاونان خود کرد تا برای رسیدن به قدرت مسیر برای او هموار تر شود. به نظر می رسد نیروهای نظامی چندان از این تصمیم خوشایند نیستند.

زیمبابوه در دهه ۸۰ میلادی در یک مسیر خونین به استقلال رسید و آقای موگابه از همان زمان به قدرت رسید. او ابتدا در نقش یک رهبر مردمی ظاهر شد اما بعد از مدتی با نقض حقوق بشر، تقلب در انتخابات و تصمیمات خودکامه به چهره ای منفور تبدیل شد بطوریکه از سوی کشورهای غربی تحت تحریم قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG