لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

اهدای «جایزه شارلمانی» به زلنسکی در آلمان؛ سفر غیرمنتظره رئیس‌جمهوری اوکراین به فرانسه


سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، به فرانسه
سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، به فرانسه

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، یکشنبه شب در سفری غیرمنتظره برای دیدار و گفت‌وگو با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، به پاریس رفت.

زلنسکی پس از ورود به پاریس در توییتی نوشت: «با هر دیدار توانمندی‌های تهاجمی و دفاعی اوکراین در حال افزایش است. روابط با اروپا قوی‌تر می‌شود و فشار بر روسیه افزایش می‌یابد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، زلنسکی همچنین گفت که او و مکرون در این دیدار «نقاط مهم روابط دوجانبه را بررسی می‌کنند.»

دفتر رئیس جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد که دو طرف درباره «نیازهای نظامی و انسانی اوکراین» و «چشم‌اندازهای بلندمدت برای بازگشت به صلح در اروپا» گفتگو می‌کنند. به گفته دفتر رئیس جمهوری فرانسه، مکرون در این دیدار مجددا بر «حمایت تزلزل‌ناپذیر فرانسه و اروپا» از اوکراین در برابر تهاجم روسیه تاکید می‌کند.

زلنسکی پیش از سفر به فرانسه از آلمان بازدید کرد.

زلنسکی در دیدار با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، درباره برنامه‌های مقابله با حملات روسیه گفت‌و‌گو کرد. او همچنین گفت که این برنامه‌ها نه با هدف حمله به خاک روسیه، بلکه «به منظور آزادسازی مناطق تحت اشغال روسیه در مرزهای بین‌المللی اوکراین» است.

پیش از سفر زلنسکی به پاریس، در مراسمی در شهر آخن آلمان و در میان شدیدترین تدابیر امنیتی، «جایزه بین‌المللی شارلمانی آخن» به عنوان یکی از معتبرترین و قدیمی‌ترین جوایز سیاسی اروپا، به رئیس جمهوری اوکراین تقدیم شد.

این مراسم روز یکشنبه با حضور اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا، ماتئوش موراویسکی نخست وزیر لهستان، و اولاف شولتس صدراعظم آلمان، برگزار شد.

هیئت رئیسه جایزه شارلمانی در توضیح دلیل اعطای این جایزه به زلنسکی اعلام کرد که زلنسکی و مردم اوکراین تنها از حاکمیت ملی کشور خودشان دفاع نمی‌کنند بلکه «برای آزادی و ارزش‌های اروپا» می‌جنگند.

اورسولا فون درلاین، رئیس اتحادیه اروپا، در مراسم اهدای جایزه شارلمانی گفت: «اوکراین مظهر هر چیزی است که ایده زندگی اروپایی بر آن بنا شده است: شجاعت اعتقادات، مبارزه برای ارزش ها و آزادی، تعهد به صلح و وحدت.»

جایزه شارلمانی جایزه‌ای سیاسی است که از سال ۱۹۴۹ تاکنون به کسانی که خدمات آنان کمک شایانی به اتحاد کشورهای اروپایی کرده باشد، اهدا می‌شود.

این اولین سفر زلنسکی به آلمان از زمان آغاز تهاجم روسیه در اسفند سال ۱۴۰۰ است.

در تنظیم این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانسه استفاده شده است

XS
SM
MD
LG