لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

تغییر مهم در وزارت دفاع روسیه: یک اقتصاددان غیرنظامی جایگزین سرگئی شویگو می‌شود


سرگئی شویگو (راست) از متحدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (چپ) محسوب می‌شود - آرشیو
سرگئی شویگو (راست) از متحدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه (چپ) محسوب می‌شود - آرشیو

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ابتدای دور جدید ریاست جمهوری خود و در اقدامی غیرمنتظره، روز یکشنبه سرگئی شویگو وزیر دفاع را برکنار و یک اقتصاددان غیرنظامی را جایگزین او کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آندری بلوسوف ۶۵ ساله که پیش از این معاون نخست وزیر روسیه بوده، جایگزین شویگو ۶۸ ساله خواهد شد که از سال ۲۰۱۲ در سمت وزارت دفاع خدمت کرده است.

شویگو که از متحدان پوتین محسوب می‌شود، بنابر اعلام کرملین، قرار است دبیر شورای امنیت ملی روسیه شود و مسئولیت‌هایی هم در حوزه نظارت بر فعالیت مجتمع‌های صنعتی نظامی خواهد داشت.

این جایگزینی، در صورت موافقت قانونگذاران که به احتمال زیاد هم خواهند کرد، مهم‌ترین تغییری است که پوتین در سطوح بالای فرماندهی نظامی از زمان آغاز جنگ در اوکراین اعمال کرده است.

بیش از دو سال از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین می‌گذرد؛ جنگی که تاکنون هزاران کشته و میلیاردها دلار هزینه روی دست هر دو طرف گذاشته و فعلا چشم‌اندازی برای توقف آن در دست نیست.

سخنگوی کرملین می‌گوید انتصاب یک کارشناس اقتصادی به عنوان وزارت دفاع در شرایط کنونی منطقی است، زیرا باید اطمینان داشت که هزینه‌های مربوط به جنگ با وضعیت اقتصادی همخوان باشد.

به گفته دمیتری پسکوف، وضعیت فعلی مشابه وضعیت اتحاد جماهیر شوروی سابق در اواسط دهه ۸۰ میلادی است که نیروهای نظامی و انتظامی بیش از ۷ درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شدند.

ولادیمیر پوتین هفته گذشته در حالی پنجمین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرد که تحریم‌های گسترده ایالات متحده و اتحادیه اروپا، به دلیل حمله روسیه به اوکراین، تاثیر بزرگی بر اقتصاد این کشور داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG