لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

حکم «۷۰ ضربه شلاق» چیا آقابیگ‌پور زندانی سیاسی در بوکان اجرا شد


چیا آقابیگ‌پور، زندانی سیاسی
چیا آقابیگ‌پور، زندانی سیاسی

یک نهاد حقوق بشری از اجرای حکم شلاق چیا آقابیگ‌پور، زندانی سیاسی در زندان مرکزی بوکان خبر داد.

مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، «ماف‌نیوز»، روز چهارشنبه ۴ اسفند اعلام کرد حکم ۷۰ ضربه شلاق این شهروند اهل بوکان که سه روز پیشتر با پایان دوران مرخصی خود به زندان بازگشته بود در محوطه زندان مرکزی بوکان اجرا شد.

بر اساس این گزارش، چیا آقابیگ‌پور که در دوران بازداشت از دسترسی به وکیل و ملاقات با خانواده محروم بوده، آبان ماه سال امسال توسط دادگاه انقلاب بوکان به یک سال و ۲ ماه زندان، ۷۰ ضربه شلاق و پرداخت ٣٠ میلیون تومان جریمه‌ی نقدی به اتهام «تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب کرد مخالف نظام» محکوم شد.

سازمان حقوق بشر ایران اواخر آذر ماه سال جاری در تازه‌ترین گزارش خود از صدور حکم ۹۰۷ ضربه شلاق برای «مدافعان حقوق بشر در ایران» در سال ۲۰۲۱ میلادی خبر داد و نوشت سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران نسبت به سال‌های گذشته شدت بیشتری یافته است.

محمود امیری مقدم،‌ مدیر این نهاد حقوق بشری پیش از این به صدای آمریکا گفته بود زندان، شلاق، شکنجه‌های جسمی و روحی، محرومیت از خدمات پزشکی و درمانی، نگه‌داری در سلول‌های انفرادی، تبعید به زندان‌های دور از محل اقامت، تهدید خانواده‌ها، اخراج از محل کار و تحمیل وثیقه یا جریمه‌های سنگین مالی از جمله مجازات‌های خشن و تحقیرآمیز است که مقامات جمهوری اسلامی از آن برای فشار به زندانیان استفاده می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز حکومت جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، و نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله حق آزادی بیان و آزادی مطبوعات، توسط عوامل جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG