لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

نامه کانون مدافعان حقوق بشر به جاوید رحمان؛ جان زندانیان در خطر است


جاوید رحمان، گزارشگر ویژه «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران»
جاوید رحمان، گزارشگر ویژه «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران»

کانون مدافعان حقوق بشر در نامه‌ای خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» نسبت به سلامت جان سیزده زندانی منتقل شده به زندان قزلحصار اظهار نگرانی کرده است.

این کانون در نامه مذکور نوشته است که ۱۳ تن از زندانیان سیاسی در زندان اوین «بدون اخطار و اطلاع قبلی و برخلاف قوانین ناظر بر اجرای احکام کیفری» به زندان قزلحصار منتقل و در «ناامنی کامل» در بند «زندانیان خطرناک» بدون کمترین امکانات بهداشتی، تغذیه، هواخوری مناسب و... نگهداری می‌شوند.

در این نامه تاکید شده است که این افراد در اعتراض به این عمل «غیر قانونی» از روز ۱۲ شهریور اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌اند و «سلامتی آنان در معرض خطر است.»

کانون مدافعان حقوق بشر ایران ضمن اظهار نگرانی نسبت سلامت این افراد از جاوید رحمان خواسته تا با فشار بر جمهوری اسلامی برای رعایت قوانین زندان‌ها و حفظ جان زندانیان زمینه بازگشت زندانیان اعتصابی به زندان اوین را فراهم کند.

زندانیان منتقل شده به زندان قزل حصار، جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌‌پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد هستند.

روز گذشته نیز نرگس محمدی، نائب رئیس زندانی کانون مدافعان حقوق بشر که در زندان اوین محبوس است، در تماس تلفنی از داخل زندان با اشاره به حوادث پیش آمده برای او در بهداری اوین تاکید کرد: «هر اتفاقی برای من بیفتد مسئولیتش با جمهوری اسلامی است.»

این تماس در پی انتشار خبری صورت گرفت که حکایت از «ضرب و شتم» این زندانی سیاسی به دلیل عدم پذیرش حجاب اجباری توسط او ساعاتی پیش‌تر منتشر شده بود.

شرح ماجرا به نقل از تماس محمدی از زندان در صفحه اینستاگرامش منعکس شده است.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ۵۱ ساله در ایران بارها زندانی شده است. او در‌ مهر سال ۹۹، پس از تحمل پنج سال زندان آزاد شد، اما با تشکیل پرونده جدید، در خرداد ۱۴۰۰ به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» و «تخریب شیشه‌ها» و «افترا»، به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری و ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال حقوق بشر دوباره از آبان ۱۴۰۰ زندانی شد. او در یک سال گذشته نیز از زندان بارها به مسائل مختلف اعتراض کرده و به دلیل موضع‌گیری‌هایش، به «فعالیت تبلیغی» علیه نظام جمهوری اسلامی محکوم شده است.

چند روز پیش، حمزه سواری، زندانی سیاسی، در نامه‌ای که ۱۹ شهریور منتشر شد با شرح جزئیات نحوه انتقال شماری از زندانیان سیاسی از اوین به قزل‌حصار این زندان را «قتلگاهی وحشتناک» خواند و هشدار داد که باید «منتظر وقوع یک فاجعه انسانی» بود.

روز چهارشنبه ۱۵ شهریور زرتشت احمدی راغب نیز در پیامی صوتی که نسخه‌ای از آن به صدای آمریکا رسیده، گفته بود که ۱۶ تن از زندانیان سیاسی را «با شرایط فوق‌العاده غیرانسانی» و بدون اطلاع قبلی بندهای چهار، شش،‌ و هشت زندان اوین «ربودند و به زندان قزل‌حصار آوردند.»

بنا بر گزارش‌ها، این زندانیان از زمان ورود به زندان قزل‌حصار در اعتراض به جا به جایی و شرایط نامناسب محیط زندان اعتصاب غذا کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG