لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

اختصاصی؛ زرتشت احمدی راغب: همراه ایرانیان آزادی‌خواه «انتخابات نمایشی» را تحریم می‌کنم


زرتشت احمدی راغب. آرشیو
زرتشت احمدی راغب. آرشیو

زرتشت احمدی راغب، زندانی سیاسی، در پیامی صوتی که صدای آمریکا آن را در اختیار دارد، با تأکید بر ضرورت «تحریم انتخابات نمایشی و فرمایشی»، گفت که «مردم ایران با همبستگی پس از کنار زدن جمهوری اسلامی، در انتخاباتی آزاد نمایندگان خود را برای مدیریت انتخاب می‌کنند.»

آقای احمدی راغب در این پیام صوتی از زندان قزل‌حصار کرج در استان البرز، روز پنج‌شنبه هفتم تیر، و یک روز پیش از برگزاری رأی‌گیری میان نامزدهای مدنظر جمهوری اسلامی، ماه تیر را یادآور آرش کمانگیر دانست که «جانش را فدای ایران کرد» و گفت: «در کنار مردم دغدغه‌مند و آزادی‌خواه سرزمینم به انتخابات نمایشی و فرمایشی نه می‌گویم.»

این زندانی سیاسی، جمهوری اسلامی را «یکی از بزرگ ترین ناقضان حقوق بشر» در جهان نامید که «حامی تروریسم» است و با «تاراج و چپاول» ثروت‌های ملی ایرانیان، آنها را برای «حلقه‌های تروریسم، از حسن نصرالله و بشار اسد گرفته تا یمن و عراق، و حماس و جهاد اسلامی» در منطقه «هزینه می‌کند» در شرایطی که بسیاری از «مردم ایران در فقر و فلاکت، با گرانی و بیکاری و بی‌خانمانی» دست و پنجه نرم می‌کنند.

زرتشت احمدی راغب با تأکید بر ضرورت آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی، بار دیگر یادآوری کرد که قوه قضاییه جمهوری اسلامی و نهادهای اطلاعاتی حکومت، با «نقض کرامت انسانی و حقوق بشر» فعالان، «وارد حریم شخصی آنها» می‌شوند و از جمله «بر اساس محتویات گوشی‌هایشان برای آنها پرونده‌سازی» می‌کنند.

این زندانی سیاسی با تأکید بر این که «ورود به حریم شخصی، قطع تلفن، و سانسور» زندانیان «خلاف رویه‌های انسانی است»، گفت که مردم ایران با «همبستگی و پیوستگی» تلاش می‌کنند که «این حکومت پادگانی و امنیتی را که زیر عبای رهبر و بیت رهبری جمع شده‌اند و تاراج و چپاول می‌کنند، کنار» بزنند.

به گفته او، «این حق مردم است که حکومتی را که ظلم و ستم می‌کند برکنار کنند و در یک انتخابات آزاد، برگزیدگان خودشان را برای مدیریت» کشور «انتخاب کنند و با قانون اساسی جدید» ایران را که «سرزمین انسانیت است» دوباره بسازند.

به تأکید زرتشت احمدی راغب، «انتخابات آزاد، رسانه‌های شفاف و مردمی، بهره‌مندی از حق آزادی بیان و عقیده، حق اعتراض و انتقاد، برگزاری تحصن و تجمع» از ضرورت‌های یک سرزمین آزاد است که «با برکناری جمهوری اسلامی» مردم ایران به آن دست خواهند یافت.

در بخش دیگری از این پیام، زرتشت احمدی راغب تأکید کرد: با وجود این که از ۶ ماه قبل به یک «جراحی لاپاراسکوپی» ضروری نیاز دارد، اما مقامات زندان او را «بازی می‌دهند» و با این که «پزشکان متخصص گفته‌اند اگر جراحی نشود، آسیب موجود به نقص عضو تبدیل می‌شود»، اما این زندانی سیاسی از حق درمان محروم مانده است.

زرتشت احمدی راغب با تأکید بر این که این محرومیت از حق درمان با هدف ساکت کردن او صورت می‌گیرد، گفت: «اما من همچنان فریادم را علیه دیکتاتوری دارم.»

این زندانی سیاسی که پیش از این بارها در اعتراض به نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی در ایران، در زندان اعتصاب غذا کرده، دچار بیماری‌های «کلیه و فتق بسیار حاد» است و «به جراحی نیاز دارد.»

علاوه بر زرتشت احمدی راغب، شمار دیگری از زندانیان سیاسی از امکان برخورداری از مرخصی درمانی و یا معالجه برخوردار نیستند. این موضوع، انتقاد سازمان های حقوق بشری در جهان را به دنبال داشته است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG